Modemlerdeki IP Havuzu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazar:

Modeminizin arayüzünü kurcalamışsanız eğer karşılaşmış olabilirsiniz. IP havuzu, modeminiz kablosuz özelliğe sahip ise Wlan bölümünde bulunur genellikle.

Her modemde bulunmuyor sanırım. Daha önceden Huawei modem arayüzünü görmüş biri olarak, Huawei marka modemlerde "Erişebilecek maksimum aygıt sayısı" adından bir seçenek sunulmuş mesela, IP havuzu yerine. TP-Link marka modemlerde "ip havuzu" olarak geçiyor direkt olarak. Arayüz ---> Lan kısmından görebilirsiniz, TP-Link modemlerde.

Erişebilecek maksimum aygıt sayısı ve ip havuzu anahtar kelimelerini birleştirdiğiniz zaman aklınızda hemen hemen "ip havuzu" denen özelliğin ne anlama geldiğini anlamışsınızdır sanırım.

Wifi ile internete bağlandığınız zaman modeminiz, örnek veriyorum :
192.168.100.1 şeklinde bir ip adresi atar sizin cihazınıza. Farklı bir cihaz ile bağlandığınız zaman ise ona 192.168.100.2 adresini atar. Siz farklı bir cihazla bağlandığınız sürece her bağlanacağınız farklı bir cihazda sondaki rakamı bir arttırıp, IP adresini bağlanacak olan cihaza atar.

Mesela IP havuzunu 6 olarak sınırlandırırsanız modeminiz sadece 6 cihaza IP ataması yapabilecek ve ondan sonraki cihazlar bağlanamayacaklardır. Hatta wifi ile bağlanacağınız zaman, cihaz bağlansa bile örneğin bilgisayar ile bağlıysanız, wifi sinyali üzeride sarı bir ünlem oluşur. Siz modemi kapatıp açmadığınız sürece de o modemdeki IP havuzu sıfırlanmaz. Modemi her kapatıp açışınızda o kısım sıfırlanır ve daha önce modemin IP atadığı cihazlar silinir. Sonrasında yeniden cihaz alımına başlar..

Şifrenizi verdiğiniz halede, ev dışından birilerin bilgisayarınıza bağlanmasını istemiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Tabii eğer modeminizde "Erişebilecek maksimum aygıt sayısı" şeklinde bir seçenek yok ise, bu yöntemi alternatif olarak kullanabilirsiniz...

Tek amacı bu değil bu IP havuzunun tabi. Bir diğer amacı ise farklı cihazların/bilgisayarların birbiri arasında, modemin atadığı IP adresleri üzerinden iletişim kurmasını da sağlar.

Tamamen kendi tesbitlerimin sonucu ortaya çıkan bir yazıdır bu. Umarım doğru tesbitlerle anlatabilmişimdir. Google'da arayıp "nedir bu ya?" diye merak edenlere yardımcı olması dileğiyle.. :)


Hey!

Blogkafem'de okuduğunuz içeriklerle ilgili kişisel Twitter hesabım üzerinden benimle iletişme geçmek isterseniz Twitter adresim : www.twitter.com/aliarslan10

Sosyal medya hesabım dışında Blogkafem'de okumuş olduğun içerik ile ilgili belirtmek istediklerinizi aşağıdaki yorum formuna yazabilirsin. En kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsin. :)

Okuduğunuz içerik faydalı olduysa #blogkafem etiketiyle okuduğunuz içeriğin linkini Twitter'da paylaşarak Blogkafem'e destek olabilirsiniz.

8 yorum:

 1. Bayadır kafamı kurcalıyordu bu nokta.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yardımcı olabildiğime sevindim İlkay. :)

   Sil
 2. Paylaşım için Teşekkürler. Pendik Bizim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Her zaman beklerim.

   Sil
 3. konuyla alakası olacak ama modelleme yazılımları hakkında bilgi verebilir misiniz?şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geniş bir bilgim olmamakla beraber, çeşitli çizim programları modelleme yazılımı olabilirler. Örneğin 3D Max, Solid, Now3D gibi 3 boyutlu çizimler yapılabilen programlar birer modelleme yazılımı örnekleri olabilirler. Ben sadece mantık kurarak sorunuzu açıklamaya çalıştım. Umarım faydası olmuştur.

   Sil
 4. Şifresini bilmediğim ama ip adresini bildiğim wifiye telefondan nasıl bağlanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla bu mümkün değil. Eğer varsa bile bilgim dahilinde olan bir şey değil ki olsa bile çoğu kişinin bilmediği ve bilenin de söylemeyeceği bir şeydir. :) İnternet ortamında imkansız bir şey olmamakla beraber bunun, imkansıza yakın derecede zor bir şey olduğunu düşünüyorum. :)

   Sil
Yorum Sayfası :Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur. (URL kısmını boş bırakabilirsiniz.)

2. Anonim olarak yaptığınız yorumlar "Adsız" olarak gözükmektedir.

3. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uymaya özen gösteriniz.

4. Küfür,hakaret,mail adresi veya konu ile ilgisi olmayan reklam amaçlı website adresi içeren yorumlar yayınlanmamaktadır.

Custom Search

Kafemizde En Son Kim, Ne Demiş?

Kafeyi Dikizleyenler :)

Blog Istatistik

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2017
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkımızda | Bizden | Reklam | İletişim