CocaCola ve Pepsi Şifrelerini Üreten Programlar Nasıl Yapılıyor? [Video]

Yazar:


CocaCola'nın ve Pepsi'nin kampanyalarında kullandığımız kapak şifreleri nasıl üretiliyor merak ettiniz mi bilmiyorum ama bu yazımda C# programlama dili ile o şifrelerden üreten bir program nasıl yapılıyor videolu olarak onu göstereceğim

C# programıyla ilgiliyseniz eğer, C# dili ile bir program yazabilmek için öncelikle Visual Studio adlı programı kullanmamız gerektiğini de biliyorsunuzdur. Bilmiyor iseniz de şuanda öğrenmişsinizdir. Herhangi bir dille de şifre üreten program yazılabilir ama ben bunu C# dili ile göstereceğim.

Buyrun siz videoyu izleyin ama video yüklenirken yada videoyu izledikten sonra muhakkak ki video altındaki açıklamalarımı da okuyun ve kesinlikle bu tarz programların ürettiği kodları kampanyalar dahilinde kullanmayınız!Yukarıdaki videoyu izlediyseniz eğer, CocaCola ve Pepsi şifrelerinin nasıl üretildiğine de şahit olmuşsunuzdur. Amacım, C# ile ilgili olan arkadaşlara veya bu kod üretme işinin nasıl olduğunu merak eden arkadaşları aydınlatmaktı ve en basit haliyle bu işin mantığını göstermekti sadece. Kesinlikle bu tarz programların ürettiği kodları kampanya dahilinde kesinlikle kullanmayınız, zararlı çıkabilirsiniz. Çünkü bilgisayar bu şekilde kat trilyonlarca çeşit kod üretebilir.

Ufak bir matematik hesabı yapacak olursak, 8 karakterli bir şifrenin her bir karakteri için 35 farklı karakterden sadece birinin gelmesi durumu var ortada. Yani 35'in 1'li kombinasyonu hesabını yaparsak 8 karakterin her biri için 35 farklı karakter geleceğini düşünürsek; 35x35x35x35x35x35x35x35 = 2.2518754x10 üzeri 12 gibi bir sayı eder. Bu kadar büyük bir sayı kaç kat trilyon yada kent trilyon eder okuyabilir misiniz? Şahsen ben okuyamadım.

Bu kat trilyonlarca çeşit şifre arasından CocaCola'nın yada Pepsi'nin veritabanında saklı olan sayılarla, programla üretilen sayının eşleşme ihtimali çok çok çok düşük bir ihtimaldir. Ayrıca bir defa kullanılan kodun bir daha kullanılmadığını da göz önüne alırsak bu imkansıza yakın bir şeydir. Kaldı ki şirketler bu işi yaparken çok farklı algoritmalar ile kodlarını üretmiş olabilirler. Benim videoda göstermiş olduğum mantık, bu kod üretme işinin nasıl yapıldığına dair gösterilebilecek en basit mantıktır.

Facebook'tan benimle iletişime geçmek istersen şu linke tıkla : www.facebook.com/blogkafem
Twitter'dan benimle iletişime geçmek istersen şu linke tıkla : www.twitter.com/blogkafem

Sosyal medya hesaplarımız dışında Blogkafem'de okumuş olduğun içerik ile ilgili belirtmek istediklerinizi aşağıdaki yorum formuna yazabilirsin. En kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsin. :)

10 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Yazıda da belirttiğim gibi amacım, C# ile ilgili olan arkadaşlara veya bu kod üretme işinin nasıl olduğunu merak eden arkadaşları aydınlatmaktı ve en basit haliyle bu işin mantığını göstermekti sadece. Bu ve buna benzer programların ürettiği kodları CocaCola ve Pepsi kampanyaları dahilinde kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.

   Sil
  2. Kardeş sen yapımını göstermemişsinki yaptığın programı tanıtmışsın resmen?

   Sil
  3. Video dahilinde gördüğün tüm kodlar, programın kodlarının tamamıdır. Videoyu durdurup inceleyebilirsin.

   Sil
 2. Yapımını açıklayıcı bir şekilde yaparmisin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önceki yorumda da dediğim gibi, video dahilinde gördüğün tüm kodlar, programın kodlarının tamamıdır. kısa bir koda sahip ve kolay anlaşılabilir olduğu için pek bir açıklama gereği duymadım. Anlayamadığın yerleri bana sorarsan eğer sana yardımcı olabilirim. Yaptığım tek şey sayı ve rakamları bir dizi de tutmak ve bu diziden de random olarak 8 tane eleman alıyorum. Bunlarda bir şifreyi oluşturmuş oluyor.

   Sil
 3. Programın kodlarını da paylaşsaydın güzel olurdu (Kod derken programın ürettiği değil programın kendisini)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yönde çok talep geliyor. Boş bir vaktimde programın kodlarını konuda paylaşırım. Programı direkt olarak paylaşmıyorum çünkü siteye her yaştan insan giriyor. Küçük yaştaki bireyler konuyu okumanda bu programın gerçekten kendilerine kod ürettiğini düşünerek, kodları gerçekten denemeye kalkışıyorlar. Bu yüzden direkt olarak programı paylaşmayı uygun bulmadım.

   Sil
 4. Program kodlarını paylaşabilir misiniz

  YanıtlaSil
Yorum Sayfası :Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur. (URL kısmını boş bırakabilirsiniz.)

2. Anonim olarak yaptığınız yorumlar "Adsız" olarak gözükmektedir.

3. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uymaya özen gösteriniz.

4. Küfür,hakaret,mail adresi veya konu ile ilgisi olmayan reklam amaçlı website adresi içeren yorumlar yayınlanmamaktadır.

Custom Search

Kafemizde En Son Kim, Ne Demiş?

Kafeyi Dikizleyenler :)

Blog Istatistik

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2016
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkımızda | Bizden | Reklam | İletişim