Stajyer Öğrenciler İçin Tehlikeli ve Ağır İşlerde Çalışabilir Raporunun Ücreti

Yazar:

Büyük sanayi şirketinin bazıları, şirketlerinde staj yapacak öğrencilerden Tehlikeli ve Ağır İşlerde Çalışabilir Raporu (Sağlık Kurulu (Heyet) Raporu) isteyebiliyorlar. Normal şartlarda bu raporun 100 ile 200 TL arasından değişen bir ücreti var. Üstelik de bu ücreti SGK karşılamamaktadır. Hatta bu ücret hastaneden hastaneye bile değişiklik gösterebilmekte. Bu bilgi hemen hemen tüm internet sitelerinde var.

Peki ya öğrenci iseniz bu raporun üretlendirmesi ne olur veya herhangi bir ücretlendirmesi olur mu?
Bu konuyla ilgili olarak asıl cevap bulması gereken soru da budur. Çünkü öğrencilerden ücret alınıp, alınmadığına dair hiçbir internet sitesinde net bir cevap olmaması sebebiyle staj yapacak öğrenci arkadaşlar için özellikle bu konuya değinmek istedim.

Eğer öğrenciyseniz, Tehlikeli ve Ağır İşlerde Çalışabilir Raporu'nu alacağınız zaman ilçenizde bulunan devet hastanesine okuldan alacağınız öğrenci belgeniz ile başvurup "staj için Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışabilir Raporu" istiyorum diyeceksiniz. Öğrenci belgesi ile başvurup, staj için Ağır ve Tehlikeli İşlerde çalışabilir raporu almak istediğinizi belirttiğiniz takdirde sizden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Şayet öğrenci belgesi ile başvurunuzu yapmaz iseniz, öğrenci olsanız bile bu raporu alabilmek için ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Öğrenci belgesi ile başvuru yaptığınız halde sizden ısrarla ücret isterlerse sakın ücret ödemeyin, öğrenci belgesi ile başvuru yapan stajyer öğrencilerden devletin herhangi bir ücret almadığını görevlilere anlatın. Böyle bir yasa yeni çıkmış olmalı ki, ben Tehlikeli ve Ağır İşlerde Çalışabilir Raporu'nu öğrenci olduğum için ücretsiz alabileceğimi söylerken oradaki görevlilerin bile haberi yoktu. Benim söylemimden sonra yaptıkları araştırma ile bana hak verdiler ve bu raporun öğrenci belgesi göstererek ücretsiz olarak alınabileceğini söylediler.

Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışabilir Raporu'nu her hastane veremiyor. Bu rapor, sadece belli başlı hastanelerden alınabilmektedir. Bu sebeple bu raporu alabilmek için ilçenizde hangi hastanede muayane olmanız gerektiğini önceden bilmeniz gerekmektedir.

Sağlık Kurulu Heyet Raporu Veren Hastanelerin Listesini Görmek İçin Buraya Tıklayınız!

Bu raporu çıkarırken ise tam olarak 9 farklı doktor tarafından muayene edildiğinizi de belirtmek isterim. Tüm muayelerinizi bitirdikten sonra ise elinizdeki muayen kağıdını görevlilere teslim ederek, raporu teslim alabilmek için onlardan gün almanız gerekmektedir.

Benim bahsedeceklerim bu kadar. Konuyla ilgili aklınıza takılan tüm soruları konu altındaki yorum formu aracılığıyla bana iletebilirsiniz.

Hey!

Blogkafem'de okuduğunuz içeriklerle ilgili kişisel Twitter hesabım üzerinden benimle iletişme geçmek isterseniz Twitter adresim : www.twitter.com/aliarslan10

Sosyal medya hesabım dışında Blogkafem'de okumuş olduğun içerik ile ilgili belirtmek istediklerinizi aşağıdaki yorum formuna yazabilirsin. En kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsin. :)

Okuduğunuz içerik faydalı olduysa #blogkafem etiketiyle okuduğunuz içeriğin linkini Twitter'da paylaşarak Blogkafem'e destek olabilirsiniz.

2 yorum:

Yorum Sayfası :Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur. (URL kısmını boş bırakabilirsiniz.)

2. Anonim olarak yaptığınız yorumlar "Adsız" olarak gözükmektedir.

3. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uymaya özen gösteriniz.

4. Küfür,hakaret,mail adresi veya konu ile ilgisi olmayan reklam amaçlı website adresi içeren yorumlar yayınlanmamaktadır.

Custom Search

Kafemizde En Son Kim, Ne Demiş?

Kafeyi Dikizleyenler :)

Blog Istatistik

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2017
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkımızda | Bizden | Reklam | İletişim