PostgreSQL'de Otomatik Olarak Artan Sıralamayı Sıfırlamak

Yazar:

Bildiğiniz üzere, veritabanınızda integer veri alacak şekilde tanımladığınız sütunlar, veritabanına her veri eklendiğinde otomatik olarak artacak şekilde ayarlanabiliyor.Daha önceden MySQL kullanmışlığınız varsa eğer, Mysql'de "AUTO_INCREMENT" komutu ile gerçekleştirilebilen bu olay, PostgreSQL'de "SEQUENCE" komutu ile gerçekleştirilebiliyor. Böyle bir durumda, veritabanından herhangi bir veri silindiğinde, veritabaına yeni veri eklense bile, silinen veriye verilen integer değer, başka hiçbir veriye verilememektedir.

Mesela veritabanımızda id sütunu olsun ve her yeni veri eklendiğinde bu sütun +1 artarak eklenen o verinin id değeri olarak belirlensin. Veritabanına üç tane veri eklediğimizi varsayalım. Bu durumda verilerin id numaları, eklenmes sırasına göre 1, 2, 3 şeklinde olacaktır.. Bu verileri silip tabloyu boşalttığınızda ve tekrardan veri eklediğinizde tablonuzdaki ilk verinin id değeri 1'den başlamayacaktır. Bu sefer ki sıralama verilerin eklenmes sırasına göre 3, 4, 5 olacaktır. Yani tablonuzdaki ilk verinin id değeri 3 olacaktır.

Tablonuzdaki veriler sıralanırken ilk verinin id değerini tekrardan 1'den başlayıp, artmaya devam etmesini sağlamak için PostgreSQL'de çalıştırmanız gereken komut şudur :
 ALTER SEQUENCE "tabloadi_id_seq" RESTART 

Hey!

Blogkafem'de okuduğunuz içeriklerle ilgili kişisel Twitter hesabım üzerinden benimle iletişme geçmek isterseniz Twitter adresim : www.twitter.com/aliarslan10

Sosyal medya hesabım dışında Blogkafem'de okumuş olduğun içerik ile ilgili belirtmek istediklerinizi aşağıdaki yorum formuna yazabilirsin. En kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsin. :)

Okuduğunuz içerik faydalı olduysa #blogkafem etiketiyle okuduğunuz içeriğin linkini Twitter'da paylaşarak Blogkafem'e destek olabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Sayfası :Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur. (URL kısmını boş bırakabilirsiniz.)

2. Anonim olarak yaptığınız yorumlar "Adsız" olarak gözükmektedir.

3. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uymaya özen gösteriniz.

4. Küfür,hakaret,mail adresi veya konu ile ilgisi olmayan reklam amaçlı website adresi içeren yorumlar yayınlanmamaktadır.

Custom Search

Kafeyi Dikizleyenler :)

Blog Istatistik

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2017
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkımızda | Bizden | Reklam | İletişim