İngilizce Eğitim'de Yeni Bir Yöntem! Konuşarak Öğren

Yazar:Başlık: İngilizce Eğitim; www.konusarakogren.com Artık herkesin öğrenip konuştuğu İngilizce lisanında, aynı Türkçede olduğu gibi Latin alfabesi kullanılmaktadır. Fakat Türkçede kullanılan harflerle, İngilizcede kullanılan harfler arasında bazı farklar mevcuttur. Türkçede olan bazı harfler, İngilizcede yokken aynı şey tam tersi için de geçerlidir. Ayrıca harflerin seslendirilmesi temel olarak aynı olsa bile, iki dil arasında bazı farklılıklar vardır. Bunlar İngilizce öğrenmek isteyenlerin bilmesi gerek bilgilerdir. İngilizce eğitim veren kurslara gidebilirsiniz veya Konuşarak Öğren isimli Konuşarak İngilizce eğitim sistemiyle daha kolay İngilizce öğrenebilirsiniz. Tüm bunların yanında da işinize yarayacak diğer bilgileri öğrenmenin size bir zararı dokunmaz. İşte bu yazıda da İngilizce harfler ile ilgili bilgilere erişebilirsiniz.


İngilizce alfabede, Latin harflerinden uyarlanmış yirmi altı tane harf vardır. İngilizce harflerin arasında, Türkçeden farklı olarak noktalı veya şapkalı, ”i” harfi hariç, hiçbir harf bulunmaz. Ayrıca “i” harfi hakkında bir bilgide şudur: Büyük yazılacağı zaman noktasız olarak kullanılır. Yani küçük “i” harfi, büyük yazıldığında “I” şekline dönüşür. İngilizcede noktalı ve şapkalı harfler bulunmaz demiştik. Öte yandan da, Türkçede olmayan üç tane harfi bulundurmaktadır. Bunlar “x, X”, “w, W”, “q, Q“ harfleridir. Muhtemelen, bu harflere aşinalığınız bulunmaktadır.

İngilizcede harflerin kullanım sıklığından bahsedebiliriz. “E” harfi en çok kullanılan harftir. En az kullanılan harf ise “Z”dir. Ayrıca eski İngilizce alfabede, “j, J”, “u, U” harfleri bulunmamaktaydı. Bunun dışında şuan alfabe içinde yer almayan, bir işaret ve 5 tane harf vardı. Şuan alfabede yer almayan bu işaret ampersand (&), yani “ve işareti”dir. Yine de klavyede bulunan bu işaret, bazı yerlerde “ve” anlamında kullanılmaktadır. Eski İngilizce alfabesi daha sonra, modern İngilizce alfabesine dönüştürülerek; “j” ve “u“ harfleri dahil edilmiştir. Ayrıca biraz önce bahsettiğimiz işaretler çıkarılmıştır.

Anadili İngilizce olmayan bireyler, İngilizceyi özellikle yeni öğrenmeye başladıklarında; kelimeleri telaffuz etmekte zorlanmaktadırlar. Aynı şekilde duydukları kelimeleri yazmaları da zor gelmektedir. Bu problem için etkili bir çözüm üretilmiştir. Bu çözüm şu şekildedir: İngilizce harflerin tabiri yerindeyse okunuşları bazı işaretlerle gösterilmeye başlanmıştır. Yani ilk kez gördüğünüz bir kelimenin yanında bu telaffuz işaretleri bulunuyorsa, nasıl telaffuz edildiğini çıkarmanız kolaylaşmıştır. Örnek vermek gerekirse, “a“ harfinin telaffuz edileceği şekilde yazımı şu şekildedir: /ˈeɪ/ ya da /æ/ Burada gösterilen bu işaretlemeler, İngilizcede çok bilinen kelimeler üzerinden öğretilmektedir. Mesela /aɪ/ şeklinde kullanılacak işaretlemeyi, “file” kelimesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Gösterilen bu işaret “file” kelimesindeki “i” harfinin telaffuzudur. Yani siz bildiğiniz kelime üzerinden telaffuz harflerini öğrenerek, bilmediğiniz bir kelime telaffuz harfleriyle yazıldığında onu okumakta zorlanmıyorsunuz.

İngilizce filmlerde/dizilerde şöyle bir şey dikkatinizi çekmiş olabilir: Otele bir kişi gelir. Soyadını söyler, otel görevlisi ise gelen kişinin soyadını harf harf tekrar etmesini ister ve gelen kişi de tek tek söyler. Peki sizde soyadınızı veya isminizi harf harf İngilizce olarak telaffuz edebiliyor musunuz? Hemen deneyerek bu sorunun cevabını verebilirsiniz. Eğer yanıtınız olumsuz ise İngilizce harflerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenmeniz yerinde bir davranış olacaktır. Bunun için eğlenceli yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu konuda çoğumuzun yaptığı bir şey vardı: İngilizce harfler şarkısını söylemek. Bu gerçekten hem kolayken hem de etkili bir yöntemdir. Bunu deneyerek ne kadar kolay öğrendiğinizi fark edebilirsiniz.

Yazının sonuna geldiğimizde İngilizce harfler hakkında pek çok bilgi edindik. Birçoğunu belki daha önceden biliyordunuz. Bunlar, İngilizce öğrenmek isteyenlerin öğrenmesi gereken bilgilerdir. Diğerleri için de genel kültür olabilir.


Daha fazlası için arama yapın :


0 yorum:

Yorum Sayfası :


Yorum formuna konuyla ilgili görüş ve sorularınızı bırakabilirsiniz.

Yorumunuza mümkün olan en kısa sürede dönüş yapılacağından emin olabilirsiniz.


Eklenen yorumlar, moderatör onayından sonra yayınlanmaktadır.İstatistikler

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2020
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkında | Haberler | Reklam | İletişim