Hacker'ların Hedefi Ofis Yazıcıları!

Yazar:Kurumların olmazsa olmaz cihazlarından bir tanesi de hiç şüphesiz ki yazıcılardır. Evrak, dosya, belge, fax vs. gibi sebeplerden dolayı günce içerisinde yüzlerce, hatta bazen binlerce kez kullanılabilmektedir.

Teknolojinin doğal bir sonucu olarak kurumlar içerisindeki çıktı alma olayını daha da kolay hale getirmek amacıyla her kurumda mutlaka ama mutlaka en azından ağa bağlı yazıcı mevcuttur. Bildiğiniz üzere de bu yazıcılara ağ üzerinden herkes, şifresiz olarak bağlanabiliyor. Peki ağa bağlı yazıcıların aslında firmalar için büyük bir risk taşıdığını biliyor muydunuz?


Yazıcıların şirketlerde çokça kullanılması, hacker gurupları için yeni bir saldırı sahası açmıştır diyebiliriz. Çünkü son zamanlarda şirket verilerine en çok kablosuz yazıcılar üzerinden sızılmaktadır. Yani hacker'ların yeni gözdesi artık kablosuz yazıcılar diyebiliriz. 

Yeni nesil hack yöntemini hacker yazıcı olarak da nitelendirebiliriz. Bu şekilde nitelendirilmesinin sebebi ise, tek bir yazıcı ile bir şirketin tüm verilerine, özel bilgilerine, yazışmalarına, anlaşmalarına ve aklınıza gelebilecek daha bir sürü özel verisine ulaşabilmek mümkün. Tüm bu şirket bilgilerinin sızması için tek bir yazıcı ile yeterli olabilmektedir.

Şubat 2017'de 23 yaşındaki bir genç, toplamda 160 bin yazıcıyı hackleyerek dikkatleri üzerine çekmişti. Durumun ciddiyetinin farkında olan HP, tüketicilerin karşılaştığı güvenlik riskleri ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla kısa video serileri ile kullanıcları bilgilendirmeyi hedeflemektedir. Aşağıdaki video da o bahsettiğim kısa filmlerden biri. Tek bir yazıcı ile durumun ne kadar ciddi boyutlara varabileceğini aşağıdaki videoyu izleyerek görebilirsiniz.The Wolf isim bu kısa filmde ödüllü aktör Christian Slater’ın rol almıştır. Videoda Slater, göz ardı edilen veya zayıf güvenliğe sahip olan yazıcıları kullanarak bir şirkete sistematik bir şekilde siber saldırı gerçekleştiriyor. Videonun sonlarına doğru ise Slater'in elde ettiği bilgilerin ne kadar ciddi boyutlara varabileceği açıkça görülüyor.


Daha fazlası için arama yapın :


0 yorum:

Yorum Sayfası :


Yorum formuna konuyla ilgili görüş ve sorularınızı bırakabilirsiniz.

Yorumunuza mümkün olan en kısa sürede dönüş yapılacağından emin olabilirsiniz.


Eklenen yorumlar, moderatör onayından sonra yayınlanmaktadır.İstatistikler

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2020
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkında | Haberler | Reklam | İletişim