Ubuntu'da TinyOS İçin Eclipse Kurulumu ve Yet2 Konfigürasyonu

Yazar:


Önceki yazılarda TinyOS kurulumundan, test aşamasına ve hatta karşılaşan hataların çözümlerine bir çok konuda yazı yazdım.

Bakınız : TinyOS Kurulumu ve Hata Çözümleri

Şimdi ise sıra, Ubuntu'da TinyOS için Eclipse kurulumuna geldi. Eclipse kurulumunu başarıyla gerçekleştirdikten sonrasında ise Yet2 eklentilerinin Eclipse'e nasıl entegre edeceğimizi göstereceğim.

1. Aşağıdaki kodları sırasıyla terminal ekranında çalıştırarak Eclipse kurulumunu yapalım.

sudo apt-get update
sudo apt-get install eclipse eclipse-cdt eclipse-gef

2. TinyOS için gerekli olan Eclipse sürümünü başarıyla kurduktan sonra Eclipse programını açın. En üstteki menüden şu adımları uygulayın.

Help -> Install Software

Bakınız :
3. Karşınıza gelecek olan pencereden "Add..." yazılı butona tıkladıktan sonra, karşınıza alttaki gibi küçük bir ekran açılacaktır.Bu ekranda yer alanları aşağıdaki gibi doldurun;
Name : Yeti2 Update Site
Path    : http://tos-ide.ethz.ch/update/site.xml

Daha sonra"OK" butonuna tıklayın. Paketlerin yüklendiğini göreceksiniz.

Bakınız :"Select All" yaparak yüklenen tüm bu paketleri seçin ve "Next" butonuna tıklayın. Sonraki adımda da yine tüm paketler seçili ise bu sefer "Finish" butonuna basarak kurulumu tamamlamak üzere Eclipse'in bu paketleri kendine entegre etmesini bekleyiniz.

Bakınız;Ben paketleri daha önceden kurduğum için ekran görüntüsündeki "Finish" butonu bende pasif ama sizde aktif olarak gözükecektir. 

Kurulumlar bittikten sonra menüden "Window -> Preferences" kısmına tıklayınız. Sol menüye "TinyOS"un gelmiş olduğunu görürseniz eğer, Eclipse ile TinyOS konfigürasyonu başarılı bir şekilde gerçekleşmiş demektir.

Bakınız :Solda ve en alt kısımda yer alan TinyOS menüsüne tıkladıktan sonra, "opening problems  tinyos.perspective eclipse" sorunu ile karşılaşırsanız eğer, bilgisayarınıza en son java sürümünü kurarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Hey!

Blogkafem'de okumuş olduğunuz içerik ile ilgili belirtmek istediklerinizi, aşağıdaki yorum formuna yazabilirsin. En kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz.

Özel sorularınız için BLOGKAFEM'in sosyal medya hesapları üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Okuduğunuz içerik faydalı olduysa #blogkafem etiketiyle okuduğunuz içeriğin linkini Twitter'da paylaşarak Blogkafem'e destek olabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Sayfası :Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur. (URL kısmını boş bırakabilirsiniz.)

2. Anonim olarak yaptığınız yorumlar "Adsız" olarak gözükmektedir.

3. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uymaya özen gösteriniz.

4. Küfür,hakaret,mail adresi veya konu ile ilgisi olmayan reklam amaçlı website adresi içeren yorumlar yayınlanmamaktadır.

İstatistikler

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2018
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkımda | Bizden Haberler | Reklam | İletişim