Ubuntu'da TinyOS İçin Eclipse Kurulumu ve Yet2 Konfigürasyonu

Yazar:Önceki yazılarda TinyOS kurulumundan, test aşamasına ve hatta karşılaşan hataların çözümlerine bir çok konuda yazı yazdım.

Bakınız : TinyOS Kurulumu ve Hata Çözümleri

Şimdi ise sıra, Ubuntu'da TinyOS için Eclipse kurulumuna geldi. Eclipse kurulumunu başarıyla gerçekleştirdikten sonrasında ise Yet2 eklentilerinin Eclipse'e nasıl entegre edeceğimizi göstereceğim.

1. Aşağıdaki kodları sırasıyla terminal ekranında çalıştırarak Eclipse kurulumunu yapalım.

sudo apt-get update
sudo apt-get install eclipse eclipse-cdt eclipse-gef

2. TinyOS için gerekli olan Eclipse sürümünü başarıyla kurduktan sonra Eclipse programını açın. En üstteki menüden şu adımları uygulayın.

Help -> Install Software

Bakınız :
3. Karşınıza gelecek olan pencereden "Add..." yazılı butona tıkladıktan sonra, karşınıza alttaki gibi küçük bir ekran açılacaktır.Bu ekranda yer alanları aşağıdaki gibi doldurun;
Name : Yeti2 Update Site
Path    : http://tos-ide.ethz.ch/update/site.xml

Daha sonra"OK" butonuna tıklayın. Paketlerin yüklendiğini göreceksiniz.

Bakınız :"Select All" yaparak yüklenen tüm bu paketleri seçin ve "Next" butonuna tıklayın. Sonraki adımda da yine tüm paketler seçili ise bu sefer "Finish" butonuna basarak kurulumu tamamlamak üzere Eclipse'in bu paketleri kendine entegre etmesini bekleyiniz.

Bakınız;Ben paketleri daha önceden kurduğum için ekran görüntüsündeki "Finish" butonu bende pasif ama sizde aktif olarak gözükecektir. 

Kurulumlar bittikten sonra menüden "Window -> Preferences" kısmına tıklayınız. Sol menüye "TinyOS"un gelmiş olduğunu görürseniz eğer, Eclipse ile TinyOS konfigürasyonu başarılı bir şekilde gerçekleşmiş demektir.

Bakınız :Solda ve en alt kısımda yer alan TinyOS menüsüne tıkladıktan sonra, "opening problems  tinyos.perspective eclipse" sorunu ile karşılaşırsanız eğer, bilgisayarınıza en son java sürümünü kurarak bu sorunu çözebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Sayfası :


Yorum formuna konuyla ilgili görüş ve sorularınızı bırakabilirsiniz.

Yorumunuza mümkün olan en kısa sürede dönüş yapılacağından emin olabilirsiniz.


Eklenen yorumlar, moderatör onayından sonra yayınlanmaktadır.

BLOGKAFEM.NET © Copyright 2008-2023
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkında | İletişim