Seri Bağlı Modemlerde IP Çakışması Sorunu

Yazar:Seri bağlı 2 modem kullanıyorsanız doğal olarak her iki modeminde IP adresleri aynı olacaktır. Peki neden 2 modemi seri bağlar insan? Şu sebepten dolayı : sizin ana modem kablolu ve masaüstü bilgisayara bağlı fakat bir de laptobunuz var ve kablosuz bağlanmak istiyorsunuz. Bunun için bir de wifi özelliği olan bir modem satın  aldınız diyelim.  İşte o zaman bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Aynı durum bende oldu o yüzden yazayım dedim.

Bu IP çakışması denen olay başka ne gibi durumlarda olur bilmem ama eğer sizin de başınıza öyle bir durum gelirse ve aynı IP adresi her 2 bilgisayarı da çalıştıramayacağından çalışma meydana gelecektir. Sonuç olarak IP çakışması olayında; çakışma sebebi ile internete bağlanmayan bilgisayar için aşağıdaki ayarları yaptığınız takdirde bu sorun ortadan kalkacaktır.

NOT : Bu ayarı bilgisayarlardan birine yapacaksınız.  Her 2 bilgisayara bunu yaparsanız sorun devam eder. Bilgisayardan biri için IP adresi kısmına aşağıdaki ayarı yapacaksınız; diğer bilgisayardaki IP adresi ayarı ise "Otomatik IP adresi al" olması gerekmektedir.Yukarıdaki kısma girmeyi bilmiyorsanız onu da şu şekilde özetleyebilirim.

Windows XP için
Ağ bağlantılarım --> Ağ bağlantılarımı görüntüle --> Özellikeler --> İnternet İletişim Kuralları yazan kısma çift kez tıklayınca yukarıdaki resimde gösterilen kısma ulaşırsınız.


Windows 7 İçin

Denetim Masası --> Ağ ve Internet --> Ağ ve Paylaşım Merkezi --> Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin yazan kısma tıkla(solda) ordan hangi bağlantı aktifse ona sağ tıklayın ve son olarak özellikler yazan kısma tıklayarak yukarıdaki ayarları yapabilirsiniz.

Hey!

Blogkafem'de okumuş olduğunuz içerik ile ilgili belirtmek istediklerinizi, aşağıdaki yorum formuna yazabilirsin. En kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz.

Özel sorularınız için BLOGKAFEM'in sosyal medya hesapları üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Okuduğunuz içerik faydalı olduysa #blogkafem etiketiyle okuduğunuz içeriğin linkini Twitter'da paylaşarak Blogkafem'e destek olabilirsiniz.

10 yorum:

 1. Faydalı Bir bilmi olmuş emeğe saygı

  YanıtlaSil
 2. Allah sizden razı olsun. Günlerdir ip çakışmasıyla uğraşıyoruz. Ip çakışmasının çözümünü buldum sayenizde.

  YanıtlaSil
 3. Yardımcı olabildiğime sevindim.

  YanıtlaSil
 4. Bende switch kullandığımda bu sorunla karşılaşıyorum, çareyi ip adresini elle girmekte bulmuştum.

  YanıtlaSil
 5. internetimizdeki sorunu bu bilgiler sayesinde çözdük...teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Rica ederim. Yardımcı olabildiğime sevindim.

  YanıtlaSil
 7. Üniversite hayatımız boyunca ev arkadaşlarım iel yaşadığım en büyük sorundu :d neyse ki bitti rahatladık

  YanıtlaSil
 8. Bende aynen bu yöntemi kullanıyorum. Yasaklı sitelere kolaylıkla giriliyor. Hemde daha hızlı

  YanıtlaSil
 9. Bu çok iyi oldu. Bende nasıl yapacağımı farklı ipleri nasıl kullanacağımı bir ara düşünüyordum araştırdım yok, daha sonra dedim neyse kalsın. Şimdi görünce hemen yaptım.

  Teşekkürler, takipteyim.

  YanıtlaSil
 10. şirkette sıkıntı oluyo sitenizi takip ediyorum iyi ki denk geldim çözüm burdaymış çakışın uleeyn :))

  YanıtlaSil
Yorum Sayfası :Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur. (URL kısmını boş bırakabilirsiniz.)

2. Anonim olarak yaptığınız yorumlar "Adsız" olarak gözükmektedir.

3. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uymaya özen gösteriniz.

4. Küfür,hakaret,mail adresi veya konu ile ilgisi olmayan reklam amaçlı website adresi içeren yorumlar yayınlanmamaktadır.

İstatistikler

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2018
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkımda | Bizden Haberler | Reklam | İletişim