Mozilla Firefox Dil Ayarını Değiştirmek [Programsız ve Eklentisiz]

Yazar:


Bazı sebeplerden dolayı Mozilla Firefox'un dil ayarlarını değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için ise internette bir sürü eklenti bulmak mümkün ama ben bilgisayar üzerindeki herhangi bir işimi bir programa yada eklentiye yaptırmaktan ziyade manuel yapmayı tercih ederim. Hem zaten anonim eklenti veya programların ne derece güvenli oldukları tartışılır.

Firefox'un ayarlarında, dil değiştirmek ile ilgili bir seçenek var aslında ama o seçenek, gezindiğiniz internet sitelerinde tercih ettiğiniz "içerik" seçeneklerini kapsamaktadır. O yüzden ayarlar kısmındaki dil ayarını değiştirmek, tarayıcı dilini değiştirmeniz konusunda size yardım olmayacaktır. Bizim istediğimiz şey ise Mozilla tarayıcısının tüm menü ve seçeneklerindeki dil tercihini değiştirmektir. Bu yazıda tarayıcı dilinin nasıl İngilizce'den Türkçe'ye çevrileceği gösterilecektir.

Öncelikle Mozilla Firefox'ta boş bir sekme açın ve adres çubuğuna "about:config" yazın ve enter tuşuna tıklayın. Bu ifadeyi adres çubuğuna kopyala-yapıştır yaparak değil, elinizle yazmanız gerekiyor. Aksi takdirde istenilen sayfaya ulaşamayabilirsiniz.

about:config yazdıktan sonra karşınıza şöyle bir sayfa gelecektir.Butona tıklayarak devam edin.

Butona tıkladıktan sonra sizi şöyle bir sayfa karşılayacak.

 


Bu sayfadaki arama kutusuna "general.useragent.locale" yazın. Ardından general.useragent.locale ifadesine sağ tıklayarak "Modify" ifadesine tıklayın.

Bakınız :


Son olarak karşınıza gelecek olan pencereye tr yazıp OK butonuna tıklayın.
 

Tüm bu işlemlerden sonra tarayıcınızı kapatıp yeniden açın. Mozilla Firefox tarayıcınızın tüm menü ve seçeneklerinin Türkçe olmuş olduğunu göreceksiniz. Dili İngilizce yapmak isterseniz eğer, kutucuğa en yazmanız gerekiyor. Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve belirtmek istediklerinizi aşağıdaki yorum formuna yazabilirsiniz.

Hey!

Blogkafem'de okumuş olduğunuz içerik ile ilgili belirtmek istediklerinizi, aşağıdaki yorum formuna yazabilirsin. En kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz.

Özel sorularınız için BLOGKAFEM'in sosyal medya hesapları üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Okuduğunuz içerik faydalı olduysa #blogkafem etiketiyle okuduğunuz içeriğin linkini Twitter'da paylaşarak Blogkafem'e destek olabilirsiniz.

2 yorum:

Yorum Sayfası :Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur. (URL kısmını boş bırakabilirsiniz.)

2. Anonim olarak yaptığınız yorumlar "Adsız" olarak gözükmektedir.

3. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uymaya özen gösteriniz.

4. Küfür,hakaret,mail adresi veya konu ile ilgisi olmayan reklam amaçlı website adresi içeren yorumlar yayınlanmamaktadır.

İstatistikler

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2018
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkımda | Bizden Haberler | Reklam | İletişim