Türk Telekom "Boş Port Yok" Sorunu Nedir ve Ben Bu Sorunu Nasıl Çözdüm?

Yazar:Yoğunluğumdan dolayı uzun süredir bloga yazamamakla beraber son birkaç haftadır yeni eve taşınmam dolayısıyla internetsizdim. İnternetsiz olmamın sebebi de elbette Türk Telekom'un kendisi. Neyseki kendileri sayesinde uzunca bir aradan sonra bloga tekrardan yazma kararı aldım.

Yıllar önce TTNET Berbat İnternet başlıklı bir yazı yazmıştım. O yazıdan tam 7 yıl sonra bu yazıyı yazıyorum ve isimlerinin TTNET'ten Türk Telekom'a değişmesi haricinde istikrarlı bir şekilde berbat hizmet vermeye devam ediyorlar.


Şu malum "boş port yok"  sorunu benim de başıma geldi. Aslında port var. Zaten port yok dedikleri şey de oturup kazı kazılacak yada böyle aylarca alt yapı döşenmesi gereken bir problem değil. İstedikleri takdirde bir saatlerini bile almayacak bir iş. Ayrıca mahallede port sorunu olmadığı halde Türk Telekom, "Mobil wifi" yada "Jet wifi" adını verdikleri, baz istasyonu aracılığıya evde internet  hizmeti satabilmek için kullanıcılara "port yok" şeklinde bir bahane uyduruyorlar. Bu bahaneye inan insanlar ise ya internetsiz kalıyorlar yada bu mobil wifi adı verilen hizmeti satın alarak 2 - 3 kat pahalıya internet hizmeti kullanmak zorunda kalıyorlar.

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki "port yok" şeklindeki dayatılmaya çalışılan şey uydurmasyondan ibarettir. Teknoloji çağında yaşadığımız bu dönemde, böyle bahanelere inanmayın ve hakkınızı her türlü mercide sonuna kadar arayın. Eninde sonunda o "port yok" bahanesi bir anda çözülüyor. Bugün port yok diyen şirket yarın size "port sorunu çözüldü" şeklinde dönüş yapabiliyorlar. Asıl mevzu olayın peşini bırakmamakta yatıyor. İnternette eğer araştırırsanız, forum sitelerinde insanlar bir şekilde, kendi yöntemlerini uygulayarak bu problemle başa çıkıp evlerine internet bağlatabiliyorlar.

Peki Ben Bu Sorunu Çözebilmek İçin Ne Yaptım? 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) üzerinden Türk Telekom'a şikayet yazdım. Sizde şikayette bulunmak için tek yapmanız gereken şey https://tuketicisikayet.btk.gov.tr/ adresi üzerinden online şikayet bildirim sistemine e-devlet ile giriş yapmak.Şikayet olarak ise, "Tür Telekom'dan mahallenizdeki port sorununu çözmek istediğinizi talep ettiğinizi ama Türk Telekom sizin bu port sorununu çözmek yerine size sürekli beklemenizi yada mobil wifi paketlerini kullandırmak istediğini" belirtin. Sizin bu şikayetinizden sonra Türk Telekom size cevap atacak ve "alt yapı yok, mobil wifi paketlerimizi kullanın" şeklinde cevap dönecek. Siz yine BTK üzerinden Türk Telekom'un bu cevabına "Şikayete İtiraz Et" yaparak cevap atın. Yine aynı şeyleri yazın. Durumunuzu anlatın ve Türk Telekom'un derhal mahallenizde port sorununu çözme çalışmalarında bulunmasını talep edin. Bu şikayetinize Türk Telekom, önceki cevabın aynısını kopyala-yapıştır yaparak size cevap olarak iletecek. Siz ise tekrardan Türk Telekom'un cevabına itiraz edin. Bu itirazınızdan sonra BTK bu sefer otomatikman olaya kendisi dahil olacak ve sizin yerinize Türk Telekom ile iletişime geçerek sizin sorununuzu çözecek.

Olayın mantığı şu. İlk mesajlarda direkt Türk Telekom ilgileniyor. İkinci şikayet cevabına itirazdan sonra direkt BTK konuya el atıyor. Sonra bir de bakmışsınız ki bir sihir gibi port sorununuz 1-2 gün içinde çözülüyor. Olayın bu şekilde üzerine gitmediğiniz takdirde ise aylarca hatta yıllarca port yok diye size oyalarlar. Maalesef ki Türk Telekom, tekel olmanın verdiği gücü kullanarak, elinden geldiğince hizmet verme konusunda, siz zorla hizmet talep etmedikçe 1 gram bile kıllarını kıpırdatıp hizmet verme tenezzülünde bulunmuyor. Bu sebeple biz de onlardan paket alma tenezzülüne bulunmamaya karar verdik. Şimdi size Türk Telekom alternatifi firmalardan bahsedeceğim.

Alternatif Çözüm Yöntemi

Eğer BTK üzerinden şikayet etmek işe yaramadıysa, etkili bir yöntem daha var. O da abonelik başvurusu yaparken, hemen kapı komşunuz olan başka biri adına veya mahallede bulunan fakat kimsenin yaşamadığı boş bir dairenin adresini vererek internet bağlatmak istediğinizi söyleyin. Bir anda size boş port olduğunu söyleyecekler. Boş port olduğunu öğrendikten sonra saha elemanına, internet bağlatmaya geldikleri zaman durumu açıklayın. Aynı zamanda müşteri hizmetlerini de bilgilendirerek, interneti kendi evinize bağlatabilirsiniz. Doğrudan benim yaptığım bir yöntem değil fakat, bu yöntemi uygulayarak evine internet bağlatabilenler olduğunu biliyorum.

Türk Telekom Alt Yapısı Kullanan Alternatif Firmalar

Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız, her ne kadar Türk Telekom alt yapısı kullansa da Türk Telekom'un taahhütlü ve yüksek fiyatlarına maruz kalmamak için sizin için şu firmalardan hizmet almanızı tavsiye ederim :
 • Net Galaksi
 • Türknet
 • Millenicom
 • Netspeed
Bunlar benim bildiklerim ve çokça adı bilinenler.

Sakın bir yanlış anlaşılma olmasın. Bu firmalardan abonelik alırken de yine Türk Telekom'dan port alma sıkınıtısıyla karşılaşabilirsiniz. Bu firmaları port sorununuzu çözmek için yazmadım. Sadece ucuza internet paketi kullanın diye yazdım. Çünkü bu firmalarada da Türk Telekom alt yapı sağlayıp, port veriyor. Siz bu şirketlerden size uygun olana başvurduktan sonra eğer bu şirketlerden biri size "Türk Telekom bize port atamadığı için internetinizi aktif edemiyoruz" şeklinde dönüş yaparlarsa, artık ne yapacağınızı biliyorsunuz. Yazıda bahsettiğim gibi BTK üzerinden şikayetinizin takipçisi ve ısrarcısı olarak port sorununuzu çözebilirsiniz. BTK üzerinden çözemezseniz araya farklı kurumlar sokarak yada başka kurumlara şikayet ederek o da olmazsa ilçenizdeki Türk Telekom Genel Müdürlüğü'ne giderek orada hakkınıızı arayın.

Ek olarak, Türk Telekom harici listelediğim firmalar İstanbul içi hizmet veriyorlar. İstanbul dışında yaşıyorsanız, kendi şehriniz için internet üzerinden ufak çaplı bir arama yaparak Türk Telekom alternatifi firmaları bulma imkanınız olabilir. Tekrar etmek de fayda var. Bu alternatif firmalar sayesinde sadece daha ucuza ve taahhütsüz internet kullanırsınız. Sadece ilk bağlatma aşamasında Türk Telekom ile yüz göz olmanız gerekebilir o da malum port sorunu vs. gibi sebepler yüzünden. Çünkü bu firmalarda Türk Telekom alt yapısı kullanıyorlar. Hiçbir port sorunu ile karşılaşmadan internet bağlantınız sağlanırsa eğer, kendinizi şanslı hissedebilirsiniz.

14 yorum:

 1. Dediğinizi yaptım bugün tekrardan btk aracılığı ile şikayette bulundum. Daha önce sizin dediğiniz gibi oldu banada kopyala yapıştır yaptılar bende daha üstüne gitmedim. Sonucu yazacağım size inşallah olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kopyala-yapıştır yapıyorlarsa tekrar cevap atın ve sorununuzla ilgilenmediklerini tekrar belirtin mutlaka.

   Sil
 2. Bugün cevap yazmışlar , yine aynı şeyler bende verdim verirstirdim
  . Bakalım ikinci cevabı bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer bu işlemlerin sonunda bir sonuca varamazsan son çare olarak internet bağlatmak istediğin ev olarak size en yakın komşunun evini belirt. Port var diyip eve internet bağlatmaya geliyorlar. Saha elemanlarına da, yanlış adres belirtmişim deyip interneti senin eve bağlatacak şekilde işlem yaptırabilirsin ama buna son çare olarak başvur tabii. Eğer bu şikayetlerinden bir sonuç çıkmazsa denersin. Ben bu yöntemi denemedim ama bu şekilde port sorununu çözüp evine internet bağlatan da var.

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Yazıya alternatif bir çözüm yöntemi daha ekledim.

   Sil

 4. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu üzerinden şirketimize iletmiş olduğunuz şikayetiniz hakkında gerekli inceleme ve çalışmalar titizlikle yapılarak tamamlanmıştır.

  İnternet erişim hizmetinden yararlanmak istediğiniz lokasyonda internet hizmetinin tesis edilmesine yönelik talebinize istinaden yapılan kontrollerde, ilgili adreste internet altyapımız bulunuyor ancak bölgedeki talep yoğunluğu nedeniyle kapasite problemi yaşıyoruz. Siz değerli müşterimizin kaliteli ve hızlı internet hizmetinden faydalanabilmesi için altyapı talebinizi kayıt altına aldık. Ön başvuruda bulunmanız durumunda bu konuda çalışmamız tamamlandığında size kısa mesajla bilgilendirme yapılacaktır.

  Mevcut imkanlar doğrultusunda altyapı kurulumunun henüz gerçekleşmemiş olması nedeniyle hizmet sunumu mümkün olamamaktadır.

  Talep etmeniz durumunda ve bulunduğunuz lokasyondaki mobil şebeke hizmet verilebilirlik durumuna göre Türk Telekom Mobil 4,5 G (LTE) Modem Tarifelerinden yararlanabileceğinizi belirtmek isteriz.

  Türk Telekom Mobil 4,5 G (LTE) başvurunuzu;

  - Türk Telekom Ofis ve Bayilerinden hat sahibi veya noterden vekaleti olan kişi tarafından,
  - Türk Telekom Çağrı Merkezi? nden hat sahibi tarafından,
  - Online Satış Kanalından yapabilirsiniz.

  Bilgilerinize arz ederiz.

  Saygılarımızla." şeklindedir.

  Tüketici şikâyetleri, Kurumumuz tarafından yapılacak düzenleme ve denetlemelerde dikkate alınmaktadır.

  Diğer taraftan, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında yer alan parasal sınırlar içerisinde, tüketici hakem heyetleri ve/veya tüketici mahkemelerine başvuruda bulunabileceği değerlendirilmektedir.

  Ayrıca, bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması ile başvuruların ilave yazışmaya ihtiyaç olmaksızın doğrudan ilgili muhatabı tarafından ivedilikle işleme alınarak sonuçlandırılması kapsamında, sonraki tüketici şikâyeti başvurularının tüketici tarafından hizmet alınan işletmecinin internet sitesinde yer alan ve şikâyetler/işletmeci cevaplarının Kurumumuza iletildiği "Tüketici Şikâyetleri" bölümünden yapılması halinde, başvurular daha etkin ve hızlı sonuçlandırılacak

  YanıtlaSil
 5. Hocam , dediğiniz sistem işe yaramadı btk da çare değil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denemelerin sonucunda yaptığın geri dönüş için teşekkür ederim. Ben işimi BTK ile çözmüştüm fakat dediğin gibi BTK üzerinden sonuç alınamayan durumlar da oluyormuş demek. Bu sebeple, yazıya alternatif bir çözüm yöntemi daha ekledim.

   Sil
 6. Apartmanda hiç port gözükmüyor yani komşunun adresini verip yanlış adres verdim diyemem . Başka bir yöntem varmı hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim bildiğim başka bir yöntem yok maalesef.

   Sil
  2. Aslında bahsettiğiniz yöntemi yapsanız işe yarayabilirdi. Çünkü bu şekilde sorununu çözenler olduğunu biliyorum. O sebeple bunu alternatif bir çözüm yöntemi olarak yazıya da ekledim.

   Sil
 7. Çözdüm hocam Superonline saha personeli çözdü. https://youtu.be/XmfKEPUE-Jg

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geri dönüşünüz için teşekkür ederim, bu video başkalarının da işine yarayacaktır. Sizin adınıza sevindim, hayırlı olsun. Demek ki tek çözüm saha personeli ile direkt iletişime geçmekmiş. Bunu da öğrenmiş olduk.

   Sil
Yorum Sayfası :


Yorum formuna konuyla ilgili görüş ve sorularınızı bırakabilirsiniz.

Yorumunuza mümkün olan en kısa sürede dönüş yapılacağından emin olabilirsiniz.


Eklenen yorumlar, moderatör onayından sonra yayınlanmaktadır.

BLOGKAFEM.NET © Copyright 2008-2023
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkında | İletişim