İşlemcideki (CPU) GHz İfadesi Nedir ve Ne Anlama Geliyor?

Yazar:

Akıllı telefonların veya bilgisayarların özelliklerine bakarken mutlaka 2.5 Ghz işlemci veya 3.2 Ghz işlemci gibi tanımlamalarla karşılaşmışsınızdır. Masaüstünüzdeki "Bilgisayar" klasörüne sağ tıklayıp --> Özellikler yaparak kendi bilgisayarınızın kaç Ghz olduğunu öğrenebilirsiniz yada "Denetim Masası ->> Sistem Güvenlik ->> Sistem" adımlarını izleyerek de aynı yere ulaşabilirsiniz.Ghz ifadesinin açılımı "Giga Hertz"dir. Hertz demek saniyede yapılan işlem sayısı anlamına gelmektedir. Çünkü bilgisayarlarda hız, saniyede yapılan işlem sayısı ile ölçülür.

Bunu daha iyi ifade edebilmek için bilgisayarın işlediği yada yaptığı her bir işe 1 hertz diyebiliriz. Yani 1 saniyede yapılan 1 işleme 1 Hertz'lik bir işlem olduğunu düşünün. Bilgisayarımızın işlemcisinin ise 3GHz olduğunu düşünün. Dikkat ettiyseniz eğer, 1 saniyede yapılan 1 işleme 1 Hertz dedim fakat bilgisayarın veriyi işleme gücü 3 GHz dedim. 3 Ghz ifadesini Hertz türünden yazacak olursak eğer, 3 Ghz ifadesi 3 milyar Hertz'e eşittir. Yani bilgisayarımız bir saniyede 3 milyar tane işlem yapabilir veya 3 milyar tane veriyi aynı anda işleyebilir diyebiliriz.

Daha önce proses kavramını buradaki konuda anlatmıştım. Oradan hareketle her bir programı çalıştıran birden çok proses olduğunu düşünürsek ve sistem programları haricinde bizim de bir yandan Mozilla Firefox'ta gezerken, bir yandan müzik dinlerken diğer yandan Word Belgesi'nde işlem yapabiliyorsak eğer, bunu yapabilmemizin sebebi işlemcimizin marifetidir. Bu sebepten dolayıdır ki GHz ifadesi ne kadar yüksek olursa, bilgisayarımızın 1 saniyede yapacağı işlem de o kadar fazla olacaktır. Bu da donmaları ve programların geç açılmasının önüne geçecektir.

İşte bu yüzdendir ki günümüzde 2 çekirdekli, 4 çekirdekli hatta 8 çekirdekli bilgisayarlar üretilmektedir. Amaç daha yüksek performanstır. Ayrıca teknolojinin gelişmesi ile beraber birden çok işlemciyi bilgisayarın ana kartına eklemek yerine, sanal çekirdek özelliği sayesinde tek bir işlemci eklenerek, çekirdek sayısı 2 kart arttırılabiliyor. Mesela bilgisayarınızda bir adet intel i5 işlemci olduğunu varsayalım. Bu işlemci 4 çekirdek gücünde çalışabiliyor. Yani 2 tane i3 eklemek yerine bilgisayarınıza, bir tane i5 eklenerek benzer performans sağlanabiliyor. Bu da donanımdan tasarruf sağlasa da daha performanslı bir işlemci kullandığınız için alacağınız bilgisayarın daha pahalı olması normaldir. Mesela i7 laptoplar, i5 laptoplara göre her zaman daha pahalıdır.

İşlemciler RAM'ler ile beraber çalışırlar.
Buraya tıklayarak RAM konusu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hey!

Blogkafem'de okuduğunuz içeriklerle ilgili kişisel Twitter hesabım üzerinden benimle iletişme geçmek isterseniz Twitter adresim : www.twitter.com/aliarslan10

Sosyal medya hesabım dışında Blogkafem'de okumuş olduğun içerik ile ilgili belirtmek istediklerinizi aşağıdaki yorum formuna yazabilirsin. En kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsin. :)

Okuduğunuz içerik faydalı olduysa #blogkafem etiketiyle okuduğunuz içeriğin linkini Twitter'da paylaşarak Blogkafem'e destek olabilirsiniz.

134 yorum:

 1. peki ghz cpu ya bağlımıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki de bağlıdır. GHZ demek zaten CPU'nun birim zamanda işlediği veri demektir. CPU'nun nasıl bir mimari ile tasarlandığı, doğrudan doğruya verilerin işlenme hızına etki etmekte. Bir CPU birim zamanda ne kadar çok veri işlerse GHZ ifadesi de o kadar yüksek olur. GHZ bir bakıma CPU'ların gücünü gösteren bir birim olarak kullanılıyor denilebilir. Fakat GHZ ifadesi kadar çekirdek sayısı da önemlidir. Düz mantık kullanırsak eğer, tek çekirdekli bir işlemcimiz olsun ve 3 GHZ hızında çalışsın diyelim. Başka bir işlemcimiz daha var 1.5GHZ hızında çalışıyor ama çift çekirdekli. Bu tür durumlarda her iki işlemci de hemen hemen aynı performansta çalışırlar diyebiliriz. Her ikisinin de kendine göre bir takım avantajları vardır.

   Sil
  2. benim 1.30 ghzm var amd islemcim kotu bi bilgisayar 4 ram sanirim 1 gb ekran kartim var csgo kaldirir mi

   Sil
 2. 1.7ghz i5 1tb+8gb ssd nvida gt840m windows 8.1 nasıldır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgisayarı ne amaçla kullanacağına göre sistem değişir. Sıradan günlük işler ve internette takılmak için ise yeterli. Ama işlemci gücü gerektiren ağır programlarla uğraşacaksan ve aktif olarak bilgisayarını bir anda çok fazla işlem yapacak kadar yoğun kullanıyorsan 1.7 GHZ'den daha yüksek hızda çalışan bir bilgisayar tercih edebilirsin. Ayrıca 8 GB'lık SSD kısmına sistemi kurulu geliyor ise ve diğer kısmı depolama alanı olarak kullanılıyorsa SSD'nin faydasını görebilirsin. Onun dışında 8GB SSD'nin pek faydası olmaz gibime geliyor.

   Sil
  2. Ali abi Bilgisayarımın özellikleri. AMD a2 1800apu rodeon 1.7 ghz işlemciye sahip ayrıca 4gb ram . 64 bit işletim sistemi asus marka bilgisayar abi bu özelliklerle lol (legend of legends)oynayabilir miyim

   Sil
  3. Ali kardeş ben oyun için 2.26 ghz i5 430m işlemcili 4gb 1600 mhz ram desteğine sahip bir bilgisayar alcam birde gt 710 geforce alcam 2gb 64 bitlik ben bunda nasıl bir fps alabilirim

   Sil
 3. i5 4460 ghz 3.2 vs i7 4510u 2ghz hangisi daha iyidir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece Ghz ifadelerini karşılaştırmak doğru olmaz aslında. Yaptığım karşılaştırmalarda, her ne kadar i7 daha yeni bir mimariye sahip olsa bile i5 daha performanslı gözüküyor.

   Bakınız - 1 : cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4510U-vs-Intel-Core-i5-4460
   Bakınız - 2 : http://www.islemcikarsilastir.com/karsilastirma/700-811/intel-core-i5-4460-vs-intel-core-i7-4510u

   Güçleri hemen hemen birbirine çok yakın olan işlemciler. Hangisini tercih edersen et, kullanım sırasında pek bir fark hissetmezsin. Tabii bilgisayar almak için soruyorsan eğer, alacağın bilgisayarın diğer özelliklerini görmeden "şu işlemcili bilgisayarı al" diye bir şey diyemem. Şuanda yaptığım yorum işlemcilerle ilgili sadece.

   Sil
 4. peki oyun oynamak içi i7 2.40ghz yeterli mi oyun dediğim yeni nesil oyunlar yüksek çözünürlüklü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle işlemci olarak sana istediğin performansı verir ama, yüksek çözünürlüklü oyunlar için sadece CPU (işlemci) değil, GPU özelliklerinin de iyi olması gerek.

   Sil
 5. İşlemcileri karşılaştırırken çekirdek sayısı ve hızından başka nelere dikkat etmeliyiz? i7 işlemciler her zaman i5'lerden iyidir diyebilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki de i7 serisi, i5'in daha da geliştirilmiş halidir. i7 daha yeni bir mimari ile tasarlanmıştır. Doğal olarak i5'e göre artıları olacaktır. Hız konusunda ise her zaman için i7 sürümü i5'ten daha hızlıdır diyemeyiz. Çünkü İntel, i7'nin de i5'in de yüzlerce modelini üretiyor. Hangi modelleri kıyasladığın önemli. Kimi i5'ler GHZ değeri olarak i7'lerden üstün olabiliyor. Bu tamamen i7 veya i5 serisinin modeli ile ilgili bir şeydir.

   İşlemci versiyonları geliştikçe çekirdek sayısı ve hız haricinde işlemcinin direkt olarak pil, ısınma, boyut gibi artıları oluyor. Pil, ısınma ve boyut konusunda şöyle bir avantaj sağlıyorlar. Mesela işlemciler geliştikçe artık daha az enerji tüketerek daha çok iş yapabiliyorlar. Özellikle şarjda kullanım yapılan cihazlar için ekstra bir avantajdır. Bunun haricinde yeni nesil mikroişlemciler daha az ısınma yapıp, buna bağlı olarak daha az arızalanıp, daha uzun ömürlü olabilmektedirler. İşlemcilerin her yeni versiyonu ile beraber performansı, üzerindeki transistör sayısı vs. artarken buna karşın daha da küçülme göstermekte ve artık cihazların içinde daha az yer kaplamaktadırlar. Ayrıca yeni nesil işlemciler daha akıllı önbellekleme yaparak, daha çok veriyi önbellekte tutup, daha performanslı çalışabiliyorlar. Günümüzde intelin son çıkardığı seri i7'dir. Gelecekte şuanki işlemcilerin çok daha iyilerini görebileceğiz.

   Sil
  2. hatta bazı i3 ler bile i7 den iyi i7 diyip geçmeyecen i7 firması çok uyanık adamları i7 diyip kandırabiliyorlar

   Sil
 6. Ben bilgisayar alicam Ve normal isler icin kullanicam en az kac ghz olursa iyi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgisayarın beyni ve en önemli parçası işlemcidir ama; bir bilgisayar işlemci ve diğer parçalarla beraber bir bütündür. Bu sebeple sadece işlemciyi baz alarak sana bir öneride bulunmam mümkün değil. Çünkü kimi CPU'lar i7 dir, 2 GHZ'dir ama i5 olup da 2.5 GHZ olan işlemciden daha yeteneklidir. Diğer donanımlar ile uyum ve işlemcide kullanılan ekstra teknolojiler de önemlidir..

   Sadece sana şunu söyleyebilirim ki inteli'in i3 veya i5 model işlemcisine sahip bir bilgisayar almanı tavsiye ederim. İntel'in i3'ten daha eski işlemcileri günümüz şartlarında sana yetmez ama i7 işlemci de sana fazla gelebilir. Normal işlerde kullanacağım demişsin. Senin için i3 veya i5 işlemcili bilgisayarlar yeterli olur diye düşünüyorum.

   Sil
 7. Pardon ali bey benim bir kaç sorum olçaktı gta 5 call of duty adwandec için pc imdeki 1 kaç parçasını deyiştircem. Öncelikle özellikleri söyleyim

  2gb ram
  2gb asus radeon r7 240 serisi ekran kartı
  İşlemcim amd sempron tek çekirdek 2.80 ghz

  Benim deyiştirmek istediğim şeyler işlemci güç kayna ramında 4gb lik bi ek koymak istiyorum yanına işlemcinin markasını söyleyeyim amd fx6100 6çekirdekli 3.3ghz li black edition serisi bide ya 500lük yada 600lük güç kayna

  Yani alacaklarım

  İşlemci:amd fx6100 6çekirdekli 3.3gzh
  Ram:kington hyper 4lik 1600mhz li yada bende 2 gblik rama uyan 1333mhz li bi 4 gblik ram
  Güç kaynağı:500-600 filan ucuz bi güç kaynağı
  Aklımda bi soru var internette. Çoğu kişi işlemciyi kötülemiş acaba açar mı gta 5filan orta ayarlarda

  Amd fx6100 3.3 black editiyon 6 çekirdekli
  Asus radeon r7 240
  6gb ram

  Ne dersiniz boş yere para harcamayım veya
  İyi işlemci deyilse

  350kadar çıkaçak bi bütçem var işlemci önerir misiniz am3+ socket li anakartım
  Şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oyun oynayan biri değilim ama senin için bu konuyu oyunlarla arası iyi olan bir arkadaşıma danıştım. Oyun bilgisayarlarında önemli olan asıl şey ekran kartıdır. Ekran kartın iyi değilse oyunu düşük özelliklerde oynayabilirsin ancak. Öncelikle iyi bir ekran kartına ihtiyacın var. Ayrıca 1600 mhz'lik RAM'i 1333'lük slolata takılamaz. Alacağın parçalarla ilgili iyi bir güç hesabı yapmazsan elinde patlayabilir. Eğer bilgisayarın destekliyorsa RAM'ini 8 GB yapmanı gerekiyormuş. 350 TL'lik bütçen ise bu dediklerini yapman için yeterli değil çünkü güç kaynağının tek başına en az 200 TL olduğunu düşünürsek eğer, diğer parçalar için yeteri kadar bütçen kalmamış oluyor.

   Sil
 8. İntel Core i7 2.20 GHz 64 bit 32gb Ram laptopum var Acer Nvidia geforce 750m
  bana ghz sayısı düşük geldi aldığımda etiketinde 2.5-3 Ghz diyordu bu konuda pek bilgim yok sizce diğer özelliklerinin yanında yeterli derece de mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence bilgisayarın çok iyi özelliklere sahip. Bilgisayarın işlemcisi 2.20 olabilir ama Turbo Boost tarzındaki bazı teknolojilerle işlemcin maksimum 3 Ghz'lik bir işlemci gücünde performans gösterebiliyormuş demek.

   Sil
  2. bilgisayarın hızı kotu deil lepdoplarda turbo ghz vvardır seninki 3.20 felandir

   Sil
 9. Bilgisayarim
  8 cg ram var
  4 cekirdek
  2.5 cg ekran kartı var
  Intel core i3 kullaniyorum. Cpu 3.3 ghz
  Sizce bilgisayarim iyimi? Markasi exper.?
  Manitorum aoc e2243fws 24" cevap bekliyorum saolasun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne amaçla kullanacağına bağlı olarak özelliklerin yeterli olup olmadığına karar verilebilir. Mesela, sıradan işler için kullanacağın bir ev bilgisayarı için yeterli denilebilir.

   Sil
 10. işlemcim 2.00 ghz ve oyun minimum 2.0 ghz istiyor kasarmı RAM ve Ekran kartı oyunu tutuyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendi sorunun cevabını kendin vermişsin. Ram ve ekran kartın da zaten oynamak istediğin oyunun minimum sistem gereksinimlerini karşılıyormuş. 'Oynamak istediğin oyun', minimum sistem gereksinimlerini karşıladığına göre herhangi bir sorun olmayacaktır senin açından.

   Sil
 11. Nvidia GeForce 940M 2gb paylaşımsız 8gb ram bellek türü DDR3 asus marka i5 5200U işlemci hızı 2,2 ghz sizce nasıl fiyat 2299 tl fifa 16 acar lakin ısınma problemi yasarmıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgisayarının özellikleri iyi ama özelliklere bakarak bilgisayarının ısınma yapıp yapmayacağı şeklinde bir çıkarımda bulunamam maalesef.

   Sil
  2. Aynı bilgisayarı yaklaşık bir yıldır kullanıyorum.GTA V BF4 gibi ağır oyunlarda hafif el yakacak derecede ama çok değil ısınıyor.Onun haricinde PES FIFA gibi futbol oyunlarında aşırı ısınmıyor.Benim denediğinm FIFA 14 dü sanırsam elimin altında hafif bir sıcaklık vardı.Biraz geç bir yorum ama kulanıcısı olarak cevap vermek istedim.

   Sil
  3. Aynı bilgisayarı yaklaşık bir yıldır kullanıyorum.GTA V BF 4 gibi oyunlarda hafif el yakacak kadar ama aşırı fazla olmayacak şekilde ısınıyor.PES FIFA gibi oyunlarda hafif ısınıyor pek hissedilmiyor(Benim denediğim oyun FIFA 14 dü sanırsam.).Biraz geç bir yorum ama kullanıcısı olarak cevaplamak istedim.

   Sil
 12. mustafa karadeniz6 Aralık 2015 10:49

  merhaba bende inte(R)l pentium(R) Dual CPU E2180 @ 2.00Ghz 2.00Ghz bi işlemcim var win7 32bit 4gbram (görüntülenen 2.50Gb) ve ben 4 gb ram kullanabilmek için 64bit win7 yüklemek istiyorum ne yapmalıyım lütfen geri cevap verin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun için bilgisayarına format atıp 64 bit windows sürümünü yüklemen gerekli.

   Sil
 13. Bellek 8GB. 2560x1600 çözünürlük. Retina Ekranlı. İntel Core i5. 2,7 gHz.
  Haftada bir veya iki gün Photoshop ve İllustrator gibi programlarla çalışacağım. Bu performans yeter mi? (Apple 5.000 TL)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu özelliklerin Mac işletim sistemi ile uyumu düşünüldüğünde belirttiğin bilgisayarda yapmak istediklerini rahatlıkla yapabileceğini düşünüyorum.

   Sil
 14. Öncelikle bilgiler için teşekkürler yararlı olmuş İntel(R) Pentium Dual CPU E2180 @ 2.00Ghz ,2.00 Ghz,2.00 GB Ram benim bilgisayarım iki kez ghz yazıyor bazı bilgisayarlarda bir kez yazıyor bunun anlamı nedir cevabın için şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belirttiğin bilgisayarda 2.00 GHz hızında çalışan iki işlemcisi olduğu anlamına geliyor. Diğer bilgisayarlarda tek defa yazsalar bile birden çok işlemcili oldukları belirtilir. Zaten günümüzde tek işlemcili bilgisayarlar artık kalmadı diyebiliriz.

   Sil
 15. Ben bilgisayarlar için pek anlayan biri değilim.size birkaç sorum olacak Acer S3-391-6616 Ultrabook oyun için iyi bir bilgisayar mıdır ? Günlük ihtiyaçlarımı karşılar mı ? Öğrenciyim bu arada son olarak yüksek oyunları rahatlıkla oynayabilir miyim ghz hakkında yazdıklarınızı okudum fakat 1.4 bana kötü gibi geldi.fakat yazılarınızı okuyunca sormak istedim.öğrenci olduğumdan işimi görecek (oyun ve günlük) hesablı iyi bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Verilen parayı eder mi ? Veya laptop tavsiyen var mı bu civarlarda ? Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oyun meraklısı biriysen ve sürekli olarak yüksek sistem gereksinimi gerektiren oyunlar oynuyorsan belirttiğin bilgisayarı almanı tavsiye etmem. Günlük kullanımda belki işini görür ama oyunlarda sıkıntı yaşayabilirsin.

   Sil
 16. Ben normal işlerde kullanacağım yani makale yapabileceğim foto atacağım bir bilgisayar almak istiyorum bunun için i3 buldum özellikleri de bunlar işletim sistemi Windows : 8.1 64 bit , işletim ön bellek : 3 MB, işletim bus hızı : 1600 MHz, işletim hızı : 1.7 GHz , Ram kapasitesi : 4 gb, Disk Kapasitesi : 500 GB, Ram tipi : DDR3, Ekran boyu : 15.6 inch, Çözünürlük : 1366×768, Disk türü : SATA sizce nasıl almamı önerir misiniz acil yanıt bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapacağın işlerle bilgisayarın özellikleri göz önünde bulundurduğum zaman, işini görür diye düşünüyorum.

   Sil
 17. Selamlar..
  HP15-AC116NT GRİ CORE İ5 5200U 2.2GHZ-8GB-1TB HDD-15.6''-2GB-W10 NOTEBOOK
  bu bilgisayarı almayı düşünüyorum ama işlemcisi düşük görüldüğü gibi.. merak ettiğim şu. mesela ben bir oyun yukledim ama oyun 2.6 ghz istiyor. ben o oyunu açabilir miyim mümkün müdür nasıl performans alırım oyundan.

  YanıtlaSil
 18. Merhaba Amd sempron işkemcimi amd phenom II ile değiştirdim bios gncellemsınden sonmra GHz değerim 2. 20 den 1.61 düştü normal mı bu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Donanım ile yazılımın uyum sorunundan kaynaklı olabilir.

   Sil
 19. Merhaba vestel 5070 almayı düşünüyorum ama piyasa fiyatından daha düşük alacağım yani fiyat olarak sıkıntısı yok. Hiç bir işe yaramaz diyenler var ama 8 çekirdek 1.5ghz 2gb ram özellikleri var. Sizce almalımıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgisayarda yapmak istediğin işlere göre değişir. Mesela sadece internete gireceğin bir bilgisayar için yeterli ama yüksek sistem gereksinimleri isteyen oyun veya programlarda bilgisayarın yetersiz kalabilir.

   Sil
 20. Merhaba ali bey benim islemcomin ozellilleri
  Intel(R)Pemtium(R)Dual CPU E2200 @2.20Ghz 1.10 GHz
  2GB RAM
  Ben skyforge adinda bir oyun indiriyorum musait oldugunuzda minimum sistem ozelliklerine bakabilirmisniz uygunmudur.

  YanıtlaSil
 21. Merhaba ben yaklasin 2500 tl ye bir oyun bilgisayari toplamak istiyorum monitor haric bide intel islemci yerine amd uslemciyi yari fiyatina alirsin diyorlar hangisi dogru pek bilmiyorum bi fikir verseniz sevirinir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet AMD işlemciler daha ucuzdur.Bu kesin bir şeydir.Ama kendim de zamanında AMD Phenom II X6 1090T model işlemciyi kullanıyordum.Pek güzel bir işlemci değildi bana çok sorun çıkarttı.Isınma sorunundan kitlenip kalma sonrasında ardarda sürekli kapanma sorunları yaşadım o yüzden ben pek AMD yanlısı değilim ama şöyle bir şey var artık yeni AMD ler biraz daha sağlıklı ve bütçeniz de intel bir sistem için biraz kısıtlı gibi duruyor bu gün bir i5 neredeyse 800 tl civarında seyrediyor.AMD nin yeni nesil işlemcileri alınabilir bir de yanına AMD bir ekran kartı alınıp ucuza iyi bir oyuncu bilgisyarı toplanabilir.Görüşlerim budur umarım kafanızı karıştırmamışımdır saygılarımla.

   Sil
 22. Selam arkadaşım msconfigden işlemci sayısını 8 yükseltsek ne olur ? oyunlara etkisi olur mu ? biraz detaylı bilgi verin lütfen. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O konu hakkında net bir bilgim yok. Kimileri daha faydalı olduğunu söylerler ama ben boot testlerinde pek bir fark görememiştim. Oyunlarda ne gibi bir fark olur bilemeyeceğim.

   Sil

 23. Ürün Kodu: N550JX-CN044D
  İşlemci : Intel Core i7-4720HQ 2.6 GHz Turbo Boost ile 3.60 GHz 6MB
  Bellek (Ram) : 8 GB DDR3 1600 Mhz
  Ekran Boyutu : 15.6" 1920 x 1080 Full HD
  Ekran Kartı : Nvidia GeForce GTX950M 4 GB VMRAM DDR3 128 Bit
  Disk Kapasitesi : 1.5 TB 5400 Rpm
  İşletim Sistemi : Free DOS

  Bluetooth : Var
  Wireless : 802.11b/g/n
  HDMI : Var
  Ethernet : Gigabit Ethernet
  Dahili Kamera : Var
  Numerik Klavye : Var
  Optik Sürücü : Multi DVD WR 8X
  Usb Sayısı : 3xUsb 3.0
  Parmak İzi Okuyucu : Yok
  Pil Süresi : 4 Hücreli
  Ağırlık : 2.60 Kg

  Bu özellikler son çıkan oyunları yüksek çözünürlükle oynayabilmek için iyi mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikler gayet iyi. Oynamak istediğin oyun ne ise, o oyunun sistem gereksinimleri ile almak istediğin bilgisayarın özelliklerini karşılaştırırsan eğer, sorduğun sorunun cevabını bulabilirsin.

   Sil
 24. BU ÖZELLİKTE BİR LAPTOP İLE OYUM VE İNTERNETTE KULLANIM İÇİN YORUM YAPAR MISINIZ
  DDR3
  Bellek Boyutu: 8 GB
  Bellek Hızı: 1600 MHz
  İşlemci: Intel Core i5-4210U 1.7 GHz Turbo Boost ile 2.7 GHz Çift Çekirdek 3 MB Önbellek
  İşlemci Üreticisi: Intel
  İşlemci Modeli: Core i5-4210U
  İşlemci Sayısı: 4210U
  İşlemci Hızı: 1.7 GHz
  İşlemci Çekirdek Sayısı: 2
  Turbo İşlemci Hızı: 2,7 Ghz
  Önbellek Boyutu: 3 MB
  Grafik Kart: NVIDIA GeForce GT820M 2 GB
  Grafik Kart Üreticisi: NVIDIA
  Grafik Bellek Tipi: Paylaşımsız
  Grafik Bellek Boyutu: 2 GB
  Sabit Disk Tipi: HDD
  Okuma Hızı: 5400 RPM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oyun ve internet kullanımı için yeterli olacağını düşünüyorum.

   Sil
 25. Merhaba. Laptop arayışları içersindeyim. Oyun ve yazılım (mobil oyun uygulama, web sitesi vb..) için. Özellikleri; 12GB RAM, 2GB GTX 950M, 2.6 GHZ -TURBO İLE 3.6- i7 4720HQ işlemci İNTEL. Nasıldır? Uygun mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gayet iyi özellikleri var. Bu özellikteki bir bilgisayar her işini görecektir.

   Sil
 26. Merhabalar Ali Bey, ben Gta5 gibi son çıkmış yeni oyunları oynabilecegim bir laptop alacağım.İntel core i5, 1 tb harddisk ,8 gb ram,Nvidia Geforce 2 gb ekran kartı olan bir laptop beğendim sizce özellikleri iyi mi almalı miyim? Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son çıkan oyunların minimum sistem gereksinimleri hakkında bir bilgim yok. Sana tavsiyem, son çıkan ve ilgini çeken bir kaç oyunun, minimum sistem gereksinimlerini internetten araştır ve bilgisayarını ona göre al.

   Sil
 27. Kardeşim i5 3210m 2.50 ghz işlemci var minimum Core i3 3.1 GHz isteyen oyunu çalıştırır mı veya kasar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ram, ekran kartı vs. gibi diğer bileşenler sistem gereksinimlerini karşılıyorsa eğer ve sadece işlemci bazında kıyaslama yapacaksak, çalıştırır diye düşünüyorum. Sonuçta mimari olarak i5 daha iyi bir mimariye sahip.

   Sil
  2. peki. çok teşekkürler :)

   Sil
 28. Amd A10 6800k işlemci 8gb DDR3 ram powercolor hd 7850 2gb 256 bit Ekran kartım var. Web tabanlı oyun oynuyorum. Oyunda 20-30 kişi bir araya gelince oyun kasıt. Sizce işlemci mi yetersiz ekran kartı mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Online oyunun kasması sadece senden kaynaklı olmayabilir. Bunun, oyunun alt yapısı ile ilgisi de olabilir.

   Sil
 29. Merhabalar önümüzdeki 20 gün içerisinde bir macbook pro 15 almayı düşünüyorum. Yalnız kafama takılan bir şey var. Alıcağım cihazın iki farklı çeşidi var. Birinin işlemci hızı 2.2 diğeride 2.5 ve ikisi de i7 diğer özellikler aynı. Ben bu aletin 2.2 olanını almayı düşünüyorum ama 2.2 ve 2.5 in arasında oluşabilecek hız farkı aklımı kurcalıyor.Bu arada ben bu bilgisayarı sadece yazılım geliştirme amacı ile kulllanıcam. Oyun falan olmıcak. Acaba 2.5 ve 2.2 arasında büyük bir fark olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece yaptığın açıklamalara dayanarak bir yorum yapacak olursam, öyle gözle görülür derecede büyük farklar olacağını sanmıyorum ben.

   Sil
 30. Ben çok farklı bir soru sormak istiyorum , mesela günümüzdeki akıllı telefonların çoğu en fazla 8 çekirdekli. 8 çekirdekli bir cihaz 1,5 GHz'e sahipse bu bize nasıl bir perfonmans sağlar ? çekirdek sayısı yüksek olurken ghz düşük olması cihazı olumsuz etkiler mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çekirdek sayısı çok olan bir cihaz daha çok pil yer. Çünkü her bir çekirdeğin bir işlemi gerçekleştirebilmesi için elektrik gücüne ihtiyacı vardır. İşlemcilerin mimarisi hakkında bilgi sahibi olamadığımız için, düz mantık olarak düşünürsek, 8 çekirdekli bir telefonun iyi bir performans vermesi beklenir. Ayrıca performans için çekirdek kadar, cihazın sahip olduğu RAM'in boyutu da önemlidir.

   Sil
 31. Bir telefon için 1,82 GHz Dual Core + 1,44 GHz Quad Core iyimidir ? Aslında şöyle sorayım : Ben çok fazla oyun oynayan birisiyim,sizce bu işlemci iyi midir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. RAM boyutu da 2GB veya üzerindeyse işini görür. Ayrıca oyun oynayacağım demişsin. Telefonda kullanılan grafik işlemcisinin markası nedir ve oyunlarda nasıl performans gösteriyor onu da araştır.

   Sil
 32. benim bilgisayarda bi 3.00 GHz bide 3.0 GHz yazıyor 2 CPUs yazıyor bu bilgisayarla ne yapılır bi söylermisin ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşlemcisi için güçlü diyebiliriz. Çift CPU kullanılmış ama herbiri kaç çekirdekli acaba? Ayrıca bilgisayarın diğer özellikleri neler? Onları da bilmek lazım.

   Sil
 33. 12 Gb Ram Nvidia GT940 2 Gb Ekran Kartı İntel(R) Core(TM) i7-4712MQ CPU @ 2.30GHz 2.30GHz Gta 5 gibi güçlü bir oyunu açarmı hocam özellikler iyide GHz hızı minimum danda beter

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belirttiğin cihazda iki adet i7 2.30 GHz varsa eğer, muhtemelen bilgisayarın 8 çekirdeklidir. Ayrıca Intel'in sitesinden baktığım kadarıyla 2.30 GHz olarak gözüken İntel(R) Core(TM) i7-4712MQ işlemcisi, Turbo Boost gibi ekstradan özelliklerle 3.3 GHz gücünde çalışabiliyormuş. O sebeple belirttiğin cihaz, GTA 5'i kaldırabilir diye düşünüyorum.

   Sil
  2. O cihaz Rockstarin sahibini yataktan kaldirir mk GTA 5 neymiş :D

   Sil
 34. Bilgisayar mühendisliyim henüz yeni başladım program yazmaya bilgisayar almak istiyorum benim için önemli olan hızı, pili ve ağırlıği.
  Programlarimi hızlı çalıştırmalı bu yüzden 5i ve ghz hızı yüksek bir bilgisayar istiyorum sizce ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşlemci olarak i5 ve 2.50 GHz civarı bir işlemci gücüne sahip bir bilgisayar işini görür. Ayrıca RAM olarak en az 6 GB veya üzeri olmasını tavsiye ederim. Marka yada model tavsiyesi istersen, Lenovo Z580'in i5 işlemcili serisinin özellikleri benim bahsettiğim minimum özelliklere sahip. Daha iyi veya daha makul fiyatlı bir ürün alıp almamak sana kalmış tabii. Ağırlık olarak bir şey diyemiyorum. Benim belirttiğim laptop tasarım olarak biraz kalın ve 2.5 kilogramlık bir ağırlığı var. O yüzden belirttiğim şartları baz alarak kendin de farklı bir marka yada model farklı bir araştırması yapıp ona göre karar vermeni tavsiye ederim.

   Sil
 35. Merhabalar Benimde bir sorum olacaktı. Çalışmakta olduğum firmaya iş amaçlı bilgisayar toplayacağım 3ds'max için pek yüksek render sonuçlar almam gerekmiyor render süresinde de maximum 3 saate kadar bekleyebilirim sadece Bina dış cephe giydirmek amaçlı kullanacağım bunun için minimum pc özellikleri ne olması gerekir ? i5-520m 2.40ghz ön bellek 3MB işlemci ve 2GB 128 Bit Ekran kartı yeterli olurmu ? yada minimum ne olması gerekli bu anlattığım işleri yapabilecek minimum bütce ve özellikleri yazabilir misiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3DS Max uygulamasını kullanmadığım için bu konuda sana net olarak bir şey söyleyemem. Kullanacağın 3DS Max sürümü hangisi ise, internetten onun minimum sistem gereksinimlerine bakarak bir karar verebilirsin. 3DS Max'in kendi sitesi ram konusunda minimum 4 GB ram ile çalışabileceğini belirtmişler. Kendileri ise bilgisayarda en az 8 GB ram olmasını önermişler. Bunu önerirken daha rahat kullanım açısından değerlendirmiş olmalılar.

   Sil
 36. Ali bey ben birşey sormak istiyorum,

  benim yeni alacagım bir bilgisayar varda acaba coll of duty serisini açarmı yada online oyun olarak lol (league of legends) oyununu yüksek çözünürlükte oynatırmı sormak istiyorum ?

  işlemci:Intel Core i5-2410m cpu 2.30GHz 2.30Ghz
  Ram:8 gb 64 bit işletim sistemi
  ekran kartı:NDVİA GEforce gt 520M 1 GB HARİCİ (TOPLAM 4 GB)
  500 GB HDD
  Windows 8.1 işletim sistemi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belirttiğin oyunları oyanamıyorum ama bu oyunları oynayan ve konuda bilgi sahibi bir arkadaşıma yönelttim bu soruyu. Ekran kartının eski olduğunu, bu şekilde LOL oyununu oynayabileceğini ama Call Of Duty oyununu oynarken takılma yaşayabileceğini söyledi. LOL'ü rahat oynarsın ama Call of Duty oyunu için ekran kartı en az 840M ve üstü olan bilgisayarlara bakmanı önerdi.

   Sil
 37. 1,82 GHz Dual Core + 1,44 GHz Quad Core kaç çekirdektir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Quad-Core 4 çekirdekli, Dual-Core 2 çekirdekli işlemci anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bahsettiğin bilgisayar toplamda 6 çekirdeklidir.

   Sil
 38. Merhaba Ali bey,
  Intel Core2 6600 2.40GHz 594Mhz
  işlemcide ki, MHZ ne anlama gelmekte?

  YanıtlaSil
 39. Selam core i5 2.5 ghz oyun icin yeterlimidir?

  YanıtlaSil
 40. diyelim i3 var çift çekirdekli 3.7Ghz ama 4 çekirdek gücünde o zaman değerlendirince Ghz düşer mi yoksa aynı şekilde mi değerlendirmek lazım?

  YanıtlaSil
 41. Oyun için özellikleri nasıl hiç anlamıyorum bilgi verirmisiniz?

  işletim sistemi:Windows8.1 Single Language 64bit[6.3,Yapı 9600]
  işlemci:Intel(R)Core(TM)i3-4170 CPU @ 3.70Ghz(4CPUs),-3.7GHz
  Bellek:4096MB RAM(DDR3)
  DirectX Sürümü: DirectX 11
  Graphics:NVIVIA GeForce GT720 2GB
  Storage:HDD 1TB

  YanıtlaSil
 42. 1.4 ghz lik bilgisayar 2.0ghz lik oyunu çalıştırırmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sende çalıştırır mı ?

   Sil
 43. Merhaba
  Sizce bu laptopun özellikleri oyundan tutun herşey için iyimi
  Ram tipi-DDR3L
  Ram-16 Gb
  İşlemci-İntel core İ7 2.5 Ghz Turbo 4.0 Ghz 6 Mb ön bellek
  Ekran Kartı-2 Gb

  YanıtlaSil
 44. http://www.monsternotebook.com.tr/tulpar/MONSTER-TULPAR-T7-V5-3.html#.V2Wd7vmLTIU

  http://www.monsternotebook.com.tr/tulpar/MONSTER-TULPAR-T7-V4-4.html#.V2Wd7PmLTIU

  BU ikisi arasında sizce ekran kartına mı önem vermeliyim yoksa işlemci hızına mı? Yoksa 8 GB Ekran kartındaki işlemci her türlü yeter mi? Yorumunuz için şimdiden teşekkürler Ali Bey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok fazla bllgisayar oyunu oynayan biriysen ve özellikle de oynadığın oyunlar yüksek sistem gereksinimlerine ve ciddi kalitede görsel efektlere sahipse ekran kartı yüksek olanı alman daha mantıklıdır. Onun dışında ekran kartı yüksek olan bilgisayarı almanın pek bir mantığı yok.

   Sil
 45. ne olur cevaplayin 1.30 ghz amd bir islemcim var eski surumlerdn W7 kullaniyorum ve cs go alip indirmek istiyorum grafik ayarkari en dusukte oynasam kasar mi daha dogrusu pc kaldirir mi csyi lutfen cevap verin bilgisayar falan cokkmesinden korkuyom

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle işlemci hızı düşük. CS Go oynayacaksan eğer, bilgisayar satın almadan önce CS GO oyununun, minimum sistem gereksinimlerini karşılayacak özelliklere sahip bir bilgisayar almanı tavsiye ederim.

   Sil
 46. Lenovo bilgisayar alacagim 1.9 GHz 8gb ram 1Tb hard dist geforce 6 GB ekran karti 1.699.00 TL sizce almalimiyim tavsiye edermisiniz.

  YanıtlaSil
 47. 2.70 ghz 2 GB RAM AMD işlemci yeterli midir?

  YanıtlaSil
 48. merhaba. ben okul ödevlerim için ve film izlemek için kullanıyorum sadece. bazen de oyun oynuyorum. MACBOOK PRO MD101TU/A CORE İ5 2.5GHZ-4GB-500GB-13.3 düşünüyorum. şuan fiyatı vatan bilgisayarda 2.699 lira. fiyatına göre özellikleri iyi midir? bir de hızlı olsun istiyorum sizce hızı nasıldır? çok sevinirim yardımcı olursanız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapacağın işler için fazlasıyla yeterlidir. Çünkü işletim sistemi Windows değil. O yönden bir artısı var. MAC'in daha performanslı çalıştığı söylenir. Oynayacağın oyunlar da öyle çok yüksek sistem gereksinimleri gerektiren oyunlar değilse, işini görür.

   Sil
 49. benim bilgisayarım 2.40 ghz ve oyun minmum 2.60 ghz alıyor acaba o oynu oynayabilirmiyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgisayarın diğer donanımlarıyla oyunun minimum sistem gerekleri nedir, onu da bilmek lazım. Komple bir kıyıslama daha mantıklı olur.

   Sil
 50. ben bilgisayar almayı düşünüyorum CASPER CD.VDI6500B bu bilgisayar işlemcisi İNTEL CORE İ5 650 ve 3.2 GHZ 8 GBramı var 1TBdepolama alanı ve ekran kartı4GB AMD R7 240 ves on olarak windows10 var bu bilisayar callofduty ve gta5 kaldırmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. GTA 5 ve Call od Duty'in minimumu sistem gereksinimleriyle, bilgisayarının özelliklerini kıyaslarsan, sorduğun sorunun cevabını kendin kolaylıkla bulabilirsin.

   Sil
 51. Bi yanda 32 bit i5 4gb ram ve 2.5ghz bilgisayar diger tarafta 64 bit i3 4g ram 1.7ghz bilgisayar sizce program vb. Calistirma hususunda hangisini tercih etmeliyim cevaplarsaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 32 bit olması ilk bilgisayarın dezavantajı iken, ikinci bilgisayarın ise tek avantajı 64 bit olması. Bu durumda i5 bilgisayarı almak daha mantıklı. Tabii bilgisayarda yapacağın işlere bağlı olarak da alacağın bilgisayar değişiklik gösterir. Mesela sıradan işler için her iki bilgisayarda işini görür ve özellikle de ilki rahatlıkla işini görür. Sıradan işler derken, genelde internet ortamında takılıyorsan falan. Fakat; bilgisayarda oyunu oynuyorsan her iki bilgisayar da yetersiz kalır. Bu durumda 64 bit ve i5 olan, işlemci olarak ise en az 2.20 GHz ve üzeri bir bilgisayar alman gerek.

   Sil
 52. abi benim işlemcim İntel(R) Celeron(R)CPU 1000m @ 1.80 GHz (2CPUs), ~1.8GHz iyi mi orda 2CPUs diyo 2 işlemci demek ise ikisi aynı anda çalışır mı cevaplarsan sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet iki işlemcisi var. Yapacağın işe göre, bu bilgisayarın yeterli gelip gelmeyeceği değişir. Bilgisayarı Windows 7 Basic yada Starter gibi düşük Windows sürümleri ile kullanacaksan ve bilgisayarda, sosyal medyada takılmak dışında ekstra aktiviteler yapmıyorsan, yeterli gelir. Onun dışında çok fazla program kurup, bilgisayar oyunları oynayacaksan yetersiz kalır.

   Sil
 53. 2.2ghz ile 2.3ghz arasında fazla fark var mi 2.2gzh ile ne tür oyunları açabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece Ghz olarak bakarsak pek fark olduğu söylenemez ama bir bilgisayar işlemciden ibaret değildir. Bir bilgisayarı değerlendirirken bütün olarak değerlendirmek gerek.

   Sil
 54. Yeni bir ekran karti aliyorum cekirdek hizi 780 ram kapasitesi 2 gb bellek hızı 1800 bellek arayüzü 128 bit çözünürlük 4096x2160 league of legends oynamak icin yeterlimi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacağın ekran kartının marka ve modeli tam olarak nedir acaba? Ayrıca ekran kartının LOL'ü çalıştırıp çalıştıramayacağını, LOL oyunun ekran için istenen minimum sistem gereksinimlerine bakarak anlayabilirsin.

   Sil
 55. Benim bilgisayarım 4 GB Ram , 1.4 Ghz , AMD E1-1200 APU with Readon HD Graphics , 64 bit işlemci win 10 bir bilgisayar kendisi laptop . Benim fikrim alınmadan alınmış bilseydim oyun bilgisayarı alırdım fakat bu bilgisayarla hiç bir oyunu doğru düzgün oynayamıyorum . 1.4 ghz çoğu oyuna yetmiyor . Ghz mi nasıl arttırırım veya arttırmak için satın almam gereken birşeymi var eğer bir bildiğiniz varsa söylerseniz çok memnun kalırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. RAM olsaydı arttırılabilirdi ama GHz arttırma diye bir olay yok bildiğim kadarıyla. Çekirdek dediğin şey bilgisayarın beynidir. Yani işlemcinin bizzat kendisidir. Öyle her bilgisayarcı yada tamircinin satın alıp da değiştirebileceği bir parça değildir.

   Sil
 56. abi benim bilgisar Intel(R) Core(TM) i7-2670QM CPU @ 2.20GHz ve 8 çekirdek 2 gb ekran kartı var ve oyun kasıyor neden böyle yapıyor bi bilgin varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oynadığın oyundan oyuna değişir. Ayrıca bilgisayarında ne kadar çok gereksiz program ve arka planda gereksiz yere çalışman uygulama varsa, bunlar bilgisayarını boş yere yorarlar ve donmayacak oyunlar bile donma yapar. Buna dikkat etmelisin. Öte yandan virüsler de buna sebep olabilir.

   Şu yazımı inceleyebilirsin http://www.blogkafem.net/2012/06/bilgisayar-yavas-isliyorsa-neler.html

   Sil
 57. oyun bilgisayarı almayı düşünüyorum sizce aşşagıdakı bilgisayar yuksek çözünürlüklu oyunları kaldırırmı ? veya sizi n önerebileceginiz bilgisayar varmı

  LENOVO Y700 CORE İ7 6700HQ 2.6GHZ-16GB RAM-1TB+128 SSD-15.6"-GTX960M 4GB-W10

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğin bilgisayarın sahip olduğu özellikler günümüz şartlarında çok iyi sayılabilecek türden. Oyunları açma konusunda sana sıkıntı çıkarmayacaktır.

   Sil
 58. i5 7.nesil3.1 ghz 8gb ram 2gb nvdia geforce gt940mx ekran kartı var bu 3.3lük oyunu açarmı (rainbow six siege)

  YanıtlaSil
 59. Merhabalar, Intel® Skylake Core™ i7-6700HQ 4C/8T; 6MB L3; 8GT/s; 2.6GHz > 3.5GHz; 45W; 14nm bu işlemciyi kullanıyorum fakat bugün kontrol alt yapınca sistem hızıma baktığımda en yüksek hızın 2.60 olduğunu gördüm bunun 3.50 olması lazım değil mi acaba ?

  YanıtlaSil
 60. LENOVO AMD E1-6010 1.35 GZ RAM 2G HDD 500 GB OFİS PROGRAMLARINI VE FİLMİ ÇOĞUNLUKTA KULLANICAM BU ÖZELLİKLERDE YETERLİ OLUR MU

  YanıtlaSil
 61. İntel core i5-5200 cpu @ 2.20ghz (4cpus) 2.2ghz 8gb ram intel hd graphics 5500 gta 5 i kaldırırmı

  YanıtlaSil
 62. Benim işlemci 3.10 ghz -3.30 ghz arası çalışıyor sence iyimidir i-5 serisi
  artı olarakda i-5-2400cpu snece iyimidir ?

  YanıtlaSil
 63. Benim bilgisayar intel core i-5 2400 cpu 3.10 ghz -3.30 ghz 4 gb ram sence iyiymidir oyunlarda sıkıntı yaratırmı

  YanıtlaSil
 64. Beyler 3.07 ghz var ama arma3 3.1 istiyo ama pc de kaldırıyo arma3 u minimum almalımıyım ?

  YanıtlaSil
 65. Merhabalar , oynamak istediğim bir oyun için "can you run it" sitesine baktım , buradaki karşılaştırmada Video Ram 2.0 gerekli olduğunu ve benim 1.9 olduğunu görmekteyim.Bu çok farkeder mi ? Yani hiç mi çalıştıramam yoksa çalıştırıp bazı sorunlarla karşılaşabilirmiyim ? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 66. oyun:

  İşletim Sistemi: Microsoft Windows Vista, Windows 7 or Windows 8
  İşlemci: 2.0 GHz Intel or equal AMD-Processor
  Bellek: 2 GB RAM
  Ekran Kartı: 512 MB OF VIDEO MEMORY ATI RADEON HD 2600/NVIDIA GEFORCE 8600 OR HIGHER
  Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  Depolama: 3 GB kullanılabilir alan  bilgisayarım:

  işlemci: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3600+
  bellek: 2.00 GB
  ekran kartı: NVIDIA GeForce 9400 GT
  ağ: NVIDIA nFORCE 10/100 Mbps ethernet

  kaldırırmı yada kaldırmazsa ne gibi eklentiler almam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 67. İntel Core İ5-4210U 1.7GHz With Turbo Boost up to 2.7GHz ne anlama geldiğini tam olarak anlayamadım. Açıklarmısınız. Gündelik hayatta kullanmak ve birkaç oyun için kullanıyorum. 4 GB rami var.

  YanıtlaSil
 68. İntel core i7 860 2.8ghz mi iyi yoksa intel core i3 6100 soket 1151 3.7 ghzmi

  Başka bir sorum daha olacak ben gta 5 oynamak istiyorum ram 8gb, ekran kartı amd readon r7 240 4gb, işlemci intel core i7 860 2.8ghz, hdd 1 tb,64bit. Gta 5 veya farklı yüksek çözünürlüklü oyunları kaldırırmı cevaplarsan sevinirim şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 69. İntel core i7 860 2.8ghz daha ii yoksa
  İntel core i3 6100 soket 1151 3.7 ghzmi

  Başka bir sorum olacak ben yüksek çözünürlüklü oyunlar oynamak istiyorum şimdi vereceğim özellikler bu oyunları
  Donmadan oynayabilirmiyim
  Ram:8gb
  İşlemci İntel Core i7 860 2.8ghz
  Ekran kartı:AMD READON R7 240 4GB
  HDD:1TB
  64bit

  YanıtlaSil
 70. 4 GB ram
  İntel pentium CPU G3240 3.10 Ghz
  bılgısayarım boyle csgo falan oynuyorum son zamanlarda kasma var ıdealmıdır ? degılse haangı ram,ekran kartı v.b takmam gerekır ?

  YanıtlaSil
 71. Merak ettiğim bir konu var. Acer Aspire E5-521 bilgsayarın işlemcisi 1.8 değiştirilebilir mi? bilgisayar aşırı kasıyor ve ram 4gb ken kullandığı 3,21 nedeni nedir

  YanıtlaSil
 72. "İntel core i7 (4.Nesil) dört çekirdekli 2.2 Ghz up to 3.4 Ghz" "16 GB 1600Mhz RAM" 15'retina ekran macbook pro early 2015

  "intel core i7 (6.nesil) çift çekirdekli 2.4 Ghz up to 3.4 Ghz" "16GB 1866Mhz RAM" 13'retina ekran yeni 2016 macbook pro touch barsız model"

  İkisi arasında bi seçim yapmak istiyorum kararsız kaldım.
  bilgisayar mimari ve tasarım programları (3Dmax photoshop autocad revit) kullanımı için gerekiyor.
  Ekran boyutunun öneminden ziyade işlevine önem veriyorum. Siz hangi modeli önerirsiniz?

  YanıtlaSil
 73. Pentium(R) D CPU 3.00 GHz İyi mi

  YanıtlaSil
 74. Intel core i5-3230M CPU 2.6Hz 2.60GHz 12gb ram windows 8.1 4gb ekran kartı nasıl sizce oyun için?

  YanıtlaSil
 75. Ghz Arttırma Diye Bişey Varmıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok. Bilgisayarı satın alırken özellikleri nasıl ise öyle kalır. Arttıramazsın. Bilgisayar hızını arttırmak istiyorsan RAM'ini arttırabilirsin veya bilgisayarındaki harddiski çıkarıp, yerine SSD takabilirsin. SSD ciddi anlamda performans artışı sağlar bilgisayarına.

   Sil
Yorum Sayfası :Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur. (URL kısmını boş bırakabilirsiniz.)

2. Anonim olarak yaptığınız yorumlar "Adsız" olarak gözükmektedir.

3. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uymaya özen gösteriniz.

4. Küfür,hakaret,mail adresi veya konu ile ilgisi olmayan reklam amaçlı website adresi içeren yorumlar yayınlanmamaktadır.

Custom Search

Kafemizde En Son Kim, Ne Demiş?

Kafeyi Dikizleyenler :)

Blog Istatistik

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2017
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkımızda | Bizden | Reklam | İletişim