Ubuntu'da Masaüstü Simgelerinin Yazılarını Küçültmek [Programsız]

Yazar:
Windows'a alışık olanlar için, Ubuntu'ya ilk geçiş aşamasında size, masaüstündeki simglerin yazı fontlarının büyüklüğü rahatsız edici olarak gelebilir. Şahsen benim hiç hoşuma gitmemişti. Mesela klasör adına uzun bir şeyler yazdığımız zaman, sırf yazının büyüklüğünden dolayı o klasör gereğinden fazla yer kapylayabilir ki çünkü yazının boyutu (uzunluk olarak) klasörün boyutunu geçebiliyor. Bu yazdıklarım bir yana, zaten Windows ortamına alışan bir için de ilk bakışta rahatsız edici gibi gelmesi gayet normaldir. Çünkü Ubuntu'ya göre Windows'un masaüstü simglerinin yazı fontu oldukça küçük.

Eğer siz de benim gibi bu bahsettiğimiz yazı fontunun büyüklüğünden rahatsız oluyorsanız, terminalden yapacağımız ufak bir işlem ile yazı boyutunuzu kafanıza göre ayarlayabileceksiniz.

Uçbirimi açarak şu kodu yazın :

gsettings set org.gnome.nautilus.desktop font 'Ubuntu 10'

ve ENTER yapın.

Kod içerisinde "10" yazan kısma ne yazarsanız, masaüstünüzdeki simgelerin yazı fontu da ona göre boyutlanacaktır. Bu kodu kullanarak yazı boyutunu kafanıza göre ayarlayabilirsiniz.

Bu işlem için bazı sitelerde MyUnity yada Tweak Tools gibi programlar kullananlara da rastladım ama bu şekilde yapmak bana daha pratik geldi şahsen.

Hey!

Blogkafem'de okumuş olduğunuz içerik ile ilgili belirtmek istediklerinizi, aşağıdaki yorum formuna yazabilirsin. En kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz.

Özel sorularınız için BLOGKAFEM'in sosyal medya hesapları üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Okuduğunuz içerik faydalı olduysa #blogkafem etiketiyle okuduğunuz içeriğin linkini Twitter'da paylaşarak Blogkafem'e destek olabilirsiniz.

2 yorum:

  1. bloğunuzu çok beğendim, takip ettiklerime ekledim. iyi günler.

    YanıtlaSil
Yorum Sayfası :Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur. (URL kısmını boş bırakabilirsiniz.)

2. Anonim olarak yaptığınız yorumlar "Adsız" olarak gözükmektedir.

3. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uymaya özen gösteriniz.

4. Küfür,hakaret,mail adresi veya konu ile ilgisi olmayan reklam amaçlı website adresi içeren yorumlar yayınlanmamaktadır.

İstatistikler

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2018
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkımda | Bizden Haberler | Reklam | İletişim