Ubuntu'da Fare İmlecinin Titremesi ve Kaybolması Sorununun Çözümü

Yazar:


Yeni kurduğunuz Ubuntu veya herhangi bir Linux dağıtımlı işletim sisteminizde fare imleciniz sürekli titreyip hatta arada bir ortadan kayboluyorsa eğer, bunun sebebi kullandığınız NVidia ekran kartından kaynaklanmaktadır.

Günümüzdeki bilgisayarlarda başta güç tasarrufu olmak üzere, bilgisayar kullanımında belli başlı avantajlar sağlamak amacıyla çift ekran kartı kullanılmaktadır. Mesela günlük işlemler için yerleşik intel ekran kartları kullanılırken diğer kalan grafik işlemleri için, Nvidia gibi harici ekran kartları da bilgisayarın içinde kullanılmaktadır.

Windows sürücü desteği sayesinde her iki ekran kartı, yani hem intel hem de Nvidia sorunsuz bir şekilde beraber çalışabiliyorlarken, Linux dağıtımlı işletim sistemlerinde bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Beraber çalışsalar bile işte böyle ufak tefek sorunları da beraberinde getirebiliyor. Bu yazıda bahsettiğimiz "fare imlecinin titremesi ve kaybolması" sorununun asıl sebebi de işte budur.


Ubuntu gibi Linux tabanlı işletim sistemlerinde, yerleşik ekran kartı Intel ile harici ekran kartı Nvidia'nın birbirleri ile sorunsuz bir şekilde çalışması için "Project Bumblebee" adında bir proje geliştirilmiş. Kurulumu çok basit olan bu Bumblebee yazılımı ile fare (mouse) titremesi sorunu gibi ekran kartından kaynaklı sorunları kökten halletmiş olacaksınız.

Bu kadar bilgi verdikten sonra şimdi Bumblebee'yi Ubuntu'ya nasıl kuracağımıza bakalım. Bumblebee yazılımını, Ubuntu versiyonuna göre bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir.

Ubuntu 12.04 İçin Bumblebee Kurulumu


Ubuntu'dan terminali açın ve şu kodları yazın :
sudo apt-get install nvidia-331 bumblebee bumblebee-nvidia primus linux-headers-generic

Kurulum işlemi bittikten sonra ise sudo reboot yaparak bilgisayarınızı yeniden başlatın.


Ubuntu 14.04 İçin Bumblebee Kurulumu

Ubuntu'dan terminali açın ve şu kodları yazın :
sudo apt-get install nvidia-331 bumblebee bumblebee-nvidia primus linux-headers-generic

Kurulum işlemi bittikten sonra sudo reboot yaparak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Hey!

Blogkafem'de okumuş olduğunuz içerik ile ilgili belirtmek istediklerinizi, aşağıdaki yorum formuna yazabilirsin. En kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz.

Özel sorularınız için BLOGKAFEM'in sosyal medya hesapları üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Okuduğunuz içerik faydalı olduysa #blogkafem etiketiyle okuduğunuz içeriğin linkini Twitter'da paylaşarak Blogkafem'e destek olabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Sayfası :Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur. (URL kısmını boş bırakabilirsiniz.)

2. Anonim olarak yaptığınız yorumlar "Adsız" olarak gözükmektedir.

3. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uymaya özen gösteriniz.

4. Küfür,hakaret,mail adresi veya konu ile ilgisi olmayan reklam amaçlı website adresi içeren yorumlar yayınlanmamaktadır.

İstatistikler

BLOGKAFEM.NET

© Copyright 2008-2018
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkımda | Bizden Haberler | Reklam | İletişim