PHP'de Mysqli_Query'in Kullanımı

Yazar:Sürekli olarak daha da güçlü bir hale getirilen internet programlama dili olan PHP dili, PHP 5.x sürümlerinin çıkması ile beraber bazı yenilikleri de beraberinde getirdi. Bu yeniliklerden biri de MySql'den MySqli'ye olan geçiş.


PHP 5.X versiyonları eski kütüphane ve fonksiyonların çoğunu desteklese bile mysql_query() gibi geçerliliğini yitiren bazı fonksiyonlar da mevcut. Bir hosting firmasına yüklediğim PHP dosyalarımda mysql_query() fonksiyonu bulunan sayfaların hepsinin hata vermesi sonucunda bu durumun farkına varmış bulunmaktayım. Aldığım hatada da zaten artık mysql_query()'in geçerliliğinin olmadığını ve mysqli_query()'e geçiş yapmam gerektiği yazıyordu.

mysqli_query() Nasıl Kullanılır?

Normal şartlar altında eğer siz de mysql_query fonksiyonu içerisine bir veritabanı sorgusu yazacağınız zaman;tarzında bir kullanım yapıyorsanız, msyqli ile beraber artık bunu şu şekilde yazmanız;aldığınız hataların çözülmesinde sizlere yardımcı olacaktır.

$baglanti olarak belirttiğim şey ise, veritabanı bağlantısını sağlayan mysql_connect fonksiyonundan aldığım bilgileri içeren bir değişkendir. Yani şudur :

6 yorum:

 1. Merhaba mysqli_query methodunu kullandım aşağıdaki hatayı alıyorum nasıl düzeltebilirim.

  Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /Applications/XAMPP/xamppfiles/htdocs/dashboard/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer mysql_query fonksiyonunu kullanıyorsan, bu fonksiyon içerisine parametre olarak olarak SQL sorgusu yazman gerekiyor. Eğer ki msqli_query() fonksiyonunu kullanıyorsan, birinci parametrede "mysqli_connect()" fonksiyonuna ait (yazıda) "$baglanti" adı verilen nesneyi/değişkeni, ikinci parametre olarak bir SQL sorgusu yazmanı bekler. Aksi takdirde hata alırsın. SQL sorgusunu tırnak işaretli içinde yazman gerek.

   Sil
 2. mysqli_query fonksiyonunu ne yaparsam yapayım çalıştıramıyorum kesinlikle hiçbir hata da almıyorum herhangi bir çözüm öneriniz var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgisayarnızda local veritabanını çalıştıracak xampp tarzı programlar kurulu ise, MySQL'i aktif edin.

   Sil
 3. Siz bu yazınızı 2015 yılında yayınlamışsınız ama ben size 2018 yılında dua ediyorum. İnternette Türkçe kaynakların bir çoğu bu sorunu ele almamış. Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olmasına sevindim Fatmanur. Güzel duaların için ben teşekkür ederim.

   Sil
Yorum Sayfası :


Yorum formuna konuyla ilgili görüş ve sorularınızı bırakabilirsiniz.

Yorumunuza mümkün olan en kısa sürede dönüş yapılacağından emin olabilirsiniz.


Eklenen yorumlar, moderatör onayından sonra yayınlanmaktadır.

BLOGKAFEM.NET © Copyright 2008-2023
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkında | İletişim