Google Bot Siteye En Son Ne Zaman Geldi ve Siteyi Ne Zaman Önbelleğe Aldı?

Yazar:Google botları sitelerimize gün içerisinde belli zaman aralıklarında ziyaret edeler. Bu ziyaret sayısını kestirmek zordur. Kimi zaman gün içerisinde birkaç kez gelebiliyorlarken, kimi zaman 2-3 günde bir defa siteye uğrayabiliyorlar. Elbette ki Google botlarının sitenizi çok sık görüntülemesi sizin için daha iyi olacaktır. Zira, şimdi yazdığınız bir yazının 3 gün sonra Google'da çıkmasını istemezsiniz, değil mi? Tabii bu konu bayağı geniş bir konu ve bu örümceklerin siteye gelme zamanları da belli başlı kriterlere bağlı. Konumuz şuanda bu değil.

Bu konuda sizlere Google botlarının sitenize en son ne zaman geldiğini, nasıl öğrenebileceğinizi göstereceğim. Bunu görerekten sitenizi ne kadar çok güncel tutmamız gerektiğine karar verebilirsiniz veya sitenize yazınızı yazdıktan sonra; "Acaba bu yazıdan sonra sevgili örümceğimiz siteyi ziyaret etti mi? Yazımı gördü mü? İndekslere aldı mı?" şeklindeki düşüncelerinize bir cevap alabilirsiniz. Bunu öğrenmenin bir yolu da Google önbelleğe bakmaktır. Böylece botun sitenize ne zaman geldiğini kolayca görebilirsiniz. Bunu öğrenmenin yolu da gayet basit.

Tarayıcınızın adres girilen kısmına; cache:sitenizinadi.com yazmanız yeterli olacaktır. Örneğin ben blogkafem'in önbelliğini ve botun siteyi en son ne zaman ziyaret ettiğini görmek istiyorsam tarayıcının adres çubuğuna şunu yazıp, Enter'a tıklamam yeterli olacaktır.

Bakınız :


Daha sonrasında ise sonuç kısmı sitenin üst kısmında şu şekilde görüntülenecektir :


Tarihten de görüleceği üzere benim bu yazıyı yazdığım sıradaki önbellek bilgilerine göre Google örümcekleri sitemin anlık görüntüsünü en son 31 Aralık 3014 Saat 12:45'te almış. Bu da aynı zamanda en son o tarihte sitenin indekslendiği anlamına gelmektedir. Zaten eğer yeni bir yazı yayınlamışsanız ve yazıyı henüz yayınlamadan önbellek kısmına bakarsanız, son yazdığınız yazınızın sitenizde olmadığını görürsünüz. Aslında o yazı vardır ama önbellekte henüz yoktur. Botun bir sonraki ziyaretinde ise artık o yazınızı da önbelleğe alacağından daha sonraki önbellek sorgularınızda o yazınızın önbellekte olduğunu görmüş olursunuz.

3 yorum:

  1. çok detay bilgi konu ile alakalı nasıl çözerim diye düşünüyordum çok teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. yararlı bir bilgi paylaşımı yapmışsınız. Teşekürler

    YanıtlaSil
  3. hocam bılgı için sağol bende ıkıde bir google bot çağırıyom meğer gelmiyomuş bunu öğrendim

    YanıtlaSil
Yorum Sayfası :


Yorum formuna konuyla ilgili görüş ve sorularınızı bırakabilirsiniz.

Yorumunuza mümkün olan en kısa sürede dönüş yapılacağından emin olabilirsiniz.


Eklenen yorumlar, moderatör onayından sonra yayınlanmaktadır.

BLOGKAFEM.NET © Copyright 2008-2023
Sitedeki yazıların her hakkı BLOGKAFEM.NET sitesine aittir.
Kopyalanması halinde lütfen kaynak gösteriniz.
DMCA.com Protection Status
Anasayfa | Hakkında | İletişim